Az OGYÉI hiánylistája csaknem félezer terméket jelez, de ez nem jelenti azt, hogy mindegyik hiánycikk.
Gyógyszerhiány hivatalosan szinte sosincs, csak éppen azt venni észre, hogy nem kapható valami. Ez leginkább akkor gond, ha nehezen vagy egyáltalán nem helyettesíthető termékről van szó. Az életmentő hiánymedicinák egyedi beszerzését a gyógyszerészeti állami szerv, az OGYÉI egy-két nap alatt, soron kívül is el tudja intézni, és állításuk szerint „halálesetek nem fordulhatnak elő" - írta a vasárnapi hírek online.
Az, hogy az OGYÉI hiánylistája csaknem félezer terméket jelez, nem jelenti azt, hogy mindegyik hiánycikk – ezek közt 320, tartósan nem forgalmazott termék is van, aminek a kereslet hiánya is lehet az oka. (Magyarországon 38 200 gyógyszernek van érvényes forgalombahozatali engedélye.) Igaz, a hiánylistán csak a gyógyszerforgalmazók által bejelentett termékek szerepelnek. Az OGYÉI szerint egyébként „a jogszabályokat fegyelmezetten követő" forgalmazók már néhány napos hiányt is bejelentenek, a hiányhelyzetek pedig általában egy-két hónap alatt megoldódnak. A bejelentési kötelezettséget törvény írja elő, elmulasztásáért pénzbírság jár, de az OGYÉI elárulta, hogy az elmúlt öt évben egyáltalán nem szabtak ki bírságot.
A gyógyszerhiány kialakulásának sok oka lehet: hatóanyag-gyártási gondok, gazdasági megfontolások, a gyártók, a forgalmazók vagy éppen a nagykereskedők profitérdekei, illetve a gyógyszercégek összeolvadásai miatti átütemezett gyártások is okozhatják. Szezonális hiányok is előfordulnak, ilyenek például a különböző allergiás reakciók kivédését célzó készítmények. De a lakossági felvásárlás is hiányhoz vezethet. A teljes cikk