Külön fizetség nélkül, akár minimálbérért is dolgozniuk kell a munkavállalóknak éjszaka.
Külön fizetség nélkül, akár minimálbérért is dolgozniuk kell a munkavállalóknak éjszaka vagy vasárnap, ha a munkaszerződésbe beleírja a munkáltató, hogy a pótlékokat beépítették az alapbérbe. Erre is lehetőséget ad a július elsejétől érvénybe lépő új munka törvénykönyve. Az ilyen módosításokhoz nem lesz szükség új kollektív megállapodás kidolgozására, a dolgozókkal egyénileg is megegyezhet a munkaadó – olvasható a Népszava – online oldalán.
Szakértők valószínűnek tartják, számos cég megpróbálja majd a munkaszerződéseket úgy módosítani, hogy a pótlékok beépüljenek az alapbérbe, mivel ezzel adminisztrációs tehercsökkenés, és legtöbb esetben költségmegtakarítás érhető el. Ez azonban a munkavállaló számára munkabércsökkenést jelent.
Abban az esetben, ha a pótlékokat nem építik be az alapbérbe, a műszakpótlék egységesen az alapbér 30 %-át teszi ki, de csak az este és reggel hat óra közötti időszakban. Annak viszont, aki nem több műszakban dolgozik, erre az időszakra csak 15 % jár. Ám egyes szakértők szerint nem egyértelmű az új munka törvénykönyve alapján, hogy jár-e annak a 30 %-os éjszakai pótlék, aki változó időpontokban kezd, de nem azért, mert leváltja az előző műszakot, hanem mert olyan helyen dolgozik, ahol folyamatosan állnak munkába a dolgozók.
Az azonban nem kérdéses, hogy a vasárnapi pótlék 50 %, a húsvéti, a pünkösdvasárnapi, továbbá a vasárnapra eső munkaszüneti napokon pedig 100 % a pótlék. Nem derül ki az új jogszabályból az sem, hogy a dolgozó és munkaadó egyéni megállapodás keretében eltérhet-e ezektől a szabályoktól, s ha igen, akkor milyen módon. Ezek a kérdések azonban csak akkor vetődnek fel, ha a pótlékokat a munkaszerződés alapján beépítik a munkabérbe. Az új szabályozás kidolgozásakor a jogalkotók úgy tekintettek a dolgozókra, mintha a munkáltatókkal egyenrangú szerződő partnerek lennének, holott ez nem igaz – jegyezték meg a szakértők.