• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Utazhatunk a műtétért?

Lapszemle Forrás: Petőfi Népe

Kérdés, a betegek hajlandóak lesznek-e messzire elutazni egy operációért?

Júliusra elkészülhet az egységes, országos műtéti várólista, melynek célja az intézmények közötti párhuzamosságok kiszűrése. Kérdés, a betegek hajlandóak lesznek-e messzire elutazni egy operációért - olvasható a Petőfi Népe – online oldalán. Márciusi adatok szerint 39 napot kell várni egy szürkehályog-, 9 napot egy (orr)mandula-, míg 98 napot egy térdprotézis-műtétre a kecskeméti megyei kórházban. Epekő miatti beavatkozásoknál 58, nőgyógyászati műtéteknél 13, diagnosztikus szívkatéterezésnél 32, míg csípőprotézis-operációknál 101 napra kaphatott egy páciens időpontot.

A kecskeméti intézmény adatai akár ijesztőnek is tűnhetnek, de országosan szinten mégis igen jónak mondhatóak. A szolnoki Hetényi Géza Kórházban például szürkehályog-műtétre márciusban csak 134 nappal későbbre adtak időpontot, a miskolci megyei kórházban pedig 848 nap, azaz bőven több mint két év a várakozási idő csípőprotézis-beavatkozásnál. Szombathelyen ez egyenesen 1387 nap. Szegeden, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban is szinte az összes területen hosszabbak a listák a kecskemétinél.

A hivatalos várólistákat 2007-ben azzal az indoklással hozták létre, hogy a betegek ne hálapénz ellenében kerüljenek gyorsabban sorra, és hogy a listák az érintettek számára saját kódjaikkal követhetőek legyenek az intézmények honlapján. Ráadásul mióta az Országos Egészségbiztosítási Pénztár meghatározza, hogy havonta hány műtétet finanszíroz, a kórházak jóval kevesebb műtétet tudnak elvégezni, mint korábban. Ez pedig szintén várólisták összeállítására ösztönözte az intézményeket.

A kórházaknak rendszeresen meg kell küldeniük az OEP számára az egyes szemészeti, fül-orr-gégészeti, nőgyógyászati, sebészeti, ortopédiai, urológiai illetve kardiológiai jellegű beavatkozásra várók műtéteinek tervezett időpontját.

A tervek szerint az OEP most összefésüli az egyes várólistákat, amitől azt várják: megszűnnek a még mindennaposnak számító párhuzamosságok. Egy országos várólista elvileg azt jelenthetné, hogy ha egy kecskeméti beteg számára leghamarabb Nyíregyházán vagy Esztergomban lenne időpont, akkor ott műtenék meg. Kérdés, hogy minden beteg felvállalná-e az esetenként távoli városban történő operációt. Az egészségügyi államtitkár azt a megoldást is elképzelhetőnek tartja, hogy ne a beteg utazzon, hanem a finanszírozást odaadják, ahol fel tudják használni, vagyis a feltételek biztosítottak (van műtői kapacitás, szakorvos). Ma már mindennapos, hogy az orvosok más kórházakban is műtenek.

A betegek azonban jellemzően inkább a lakóhelyükhöz közeli kórházba mennek szívesen, mert a látogatás így kedvezőbb. A várólista alakulását sok minden befolyásolja, de alapvetően a finanszírozás. Ugyanis ha a sürgősen ellátandó betegek száma megnövekszik, akkor tolódik a várólistára felvettek műtéti ideje. Ez bizony néha gondot okoz a berendelt betegek esetében, mert aki már testileg-lelkileg felkészült az operációra, az csalódásként éli meg a további várakozást – nyilatkozta dr. Svébis Mihály, a kecskeméti megyei kórház főigazgatója.

Arról a kórházaknak semmiféle információjuk nincs, ha egy beteg más kórházat keres fel. A várólistára adott kódhoz csak a beteg és orvosa férhet hozzá, így nem derül fény arra, hogy melyik kórházban operálták. Sokszor tapasztaljuk, hogy az előjegyzett beteg semmiféle jelzést nem küld, ha valamilyen oknál fogva a megbeszélt időpont számára nem megfelelő. Természetesen ezzel elveszi más elöl a lehetőséget – hangsúlyozta a főigazgató, aki hozzátette azt is, jó lenne ezen változtatni. Nagyon fontos, hogy a betegekkel egyeztessék az optimális időpontot és a lehető legrövidebb időn belül ellátást nyújtsanak – fűzte hozzá Svébis Mihály, aki így valószínűsíti, hogy tőlük nem túl sokan mennek másik kórházba.