Bár az állami és a magánellátás szimbiózisa morális aggályokat vet fel, a gyakorlat gyorsan terjed.
Egyre több közkórházban és rendelőben kell felkészülniük a betegeknek arra, hogy felkínálják nekik, pénzért megkerülhetik a tb-egészségügy buktatóit – írja címlapsztorijában a HVG.
A statisztikai adatok megerősítik, hogy Magyarországon európai összehasonlításban magas az egészségügyben a magánfinanszírozás aránya, miközben az átlagosnál kisebb mértékű az orvoslásra fordított közpénz. A hazai folyamatok alapján egyértelmű, hogy szélsőséges különbségek alakulnak ki a szegények és a gazdagok ellátási színvonala között.
A magánellátásban egy ct-vizsgálat 50-60 ezer forint, egy vakbélműtét 190 ezer, egy császármetszés 233 ezer – már amennyiben a beteg megfizeti a soron kívüli ellátást. Néhány vizsgálati vagy gyógykezelési módszernek nyilvános tarifája van, de számla nélkül olcsóbb a beavatkozás.
A főváros Uzsoki Utcai Kórháza egyenesen büszkélkedik a fizetős VIP részlegével, amit az egészségügyi kormányzat is modellkísérletnek tart. Bár az állami és a magánellátás szimbiózisa morális aggályokat vet fel, a gyakorlat gyorsan terjed, mert ez az érdeke a kórháznak, a tb-nek és a fizetőképes betegnek. De mi lesz a többiekkel?
További részletek a csütörtöki HVG-ben.