• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Uzsoki-ügy: Nem Mengeléék fogtak össze

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Nem eutanáziáról, hanem a palliatív szedáció szakszerűtlenül elvégzett formájáról van szó.

Nem eutanáziáról, hanem egy legális orvosi gyakorlat szakszerűtlen, etikátlan és jogellenes alkalmazásáról van szó Márkus Attila cikkében - nyilatkozta a Népszabadságnak Kovács József bioetikus professzor. A Lege Artis Medicinae-ben az orvos kendőzetlenül írt arról, miként adták be végstádiumban lévő daganatos betegeknek a fájdalomcsillapító morfiumadag többszörösét, akik aztán néhány napon belül meghaltak. Kovács József közölte, akkor azt gondolta, Magyarországon ez így nem történhet meg, és most sem tudja, hogy igazak-e a leírtak, csak azt, hogy muszáj beszélni róluk.

Szerinte a téma kissé démonizálva jelent meg a sajtóban, intézményes eutanáziaként kezelik a történetet, pedig valószínűleg nem Mengeléék fogtak össze, hogy kiirtsák a betegeket, inkább arról van szó, hogy egy intézményben nagyon rosszul csináltak valamit. Amúgy a mély palliatív szedáció a medicinában megengedett orvosi gyakorlat, ami magyarul tartós, mély altatást, a haldokló eszméletlenségben tartását jelenti.

Kovács József úgy véli, a Márkus Attila által leírt esetben - ha az úgy igaz, ahogy leírta - nem eutanáziáról, hanem a palliatív szedáció szakszerűtlenül elvégzett formájáról van szó, de a kezelők szándéka a tartós altatás lehetett. Ami történt, az elmaradottság, szakszerűtlenség.

De ez nem csak Magyarországon van így, az ilyen dolgok a világon nagyon nehezen változnak. Nemrég 17 európai országra csináltak egy felmérést, amelyből kiderült, hogy intenzív osztályokon nagyon gyakran fordul elő, hogy olyan szereket adnak, amelyek potenciálisan a beteg életét megrövidítik, miközben az orvos tele van lelkifurdalással. Kovács József elmondta, a tehetetlenség ösztönözheti az orvost arra, hogy ezt a módszert alkalmazza, ugyanis nagyon sokszor látja, hogy nem képes betege szenvedéseit enyhíteni. Miközben azt is tudja, hogy az adott esetben minden orvosi lehetőségnek vége van, és a betege hamarosan meg fog halni.

A bioetikus professzor hangsúlyozta, biztonságban vannak a magyar betegek a kórházakban, és nem hiszi, hogy eutanáziaprogramok zajlanának országszerte.