Lehet állami az összes intézmény, de akkor az ezzel járó összes problémát is az államnak kell kezelnie.
Vagy több pénz, vagy kevesebb ellátás – ebből a kettőből lehet választani, ha az állam minden kívülről érkező forrás elől elzárja az utat, mondja Holchacker Péter, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ) igazgatója. Szerinte nem az a legfontosabb, hogy külön folyik-e a magán- és az állami ellátás, hanem hogy fenntartható-e a rendszer - írta Holchacker Péter jogász-közgazdász, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) igazgatója a vs.hu vitasorozatában.
Szerinte a mostani kormányzati elképzelésekkel nem az a baj, hogy így képzelik el a magán- és a közellátás szétválasztását, hanem az, hogy ha markánsan eldöntötték az irányt, akkor minden olyan feltételt is biztosítania kellene az államnak, ami ahhoz kell, hogy fenntartható maradjon a rendszer. Lehet állami az összes intézmény, az összes kórház, de akkor az ezzel járó összes problémát is az államnak kell kezelnie.
Jelenleg 70 milliárd forint felett van a kórházi adósságállomány, a fizetési határidő pedig átlagban meghaladja a 6 hónapot. Az állam azzal hogy ezt nem fizeti ki, sok milliárdos fölösleges költséget okoz a cégeknek, amelyek minden száz forintból 37-et kénytelenek finanszírozni. Már nemcsak napi megcsúszásokról, hanem brutális adósságokról van szó.