• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Van, ahol már a megvalósulás küszöbén áll Karsai Dániel álma

Lapszemle 2024.05.31 Forrás: index.hu
Van, ahol már a megvalósulás küszöbén áll Karsai Dániel álma

A francia Nemzetgyűlés két héten keresztül tárgyalja az életvégi döntésről szóló friss törvényjavaslatot, melyhez 3300 módosítási javaslat érkezett.

„A törvényjavaslattal a halál arcába nézünk” – mondta Emmanuel Macron francia elnök arról, hogy benyújtották az élet végi döntésekről szóló friss törvényjavaslatot, amelyet május 27-én kezdett tárgyalni a Nemzetgyűlés. A törvény tervezetét már áprilisban a Miniszterek Tanácsa elé terjesztették. A Le Monde szerint az eutanázia kérdéskörét – ahogyan Karsai Dániel ügye miatt Magyarországon, úgy Franciaországban is élénk viták övezik. Macron egyenesen arról beszélt, hogy rendkívül heves ellenállásra és támadásokra számít az új szabályozás miatt. Franciaországban az élet végi döntéseket jelenleg a 2016-ban elfogadott Claeys–Léonetti-törvény szabályozza, amely előírja, hogy a halálos betegségben szenvedők mély és folyamatos szedációban részesülhetnek haláluk pillanatáig - írta az index.hu.

„A halálhoz nyújtott segítség valamely halált okozó anyagnak a 6–11. cikkben rögzített feltételek és részletszabályok szerint, az azt kérelmező személy részére való engedélyezésében és a rendelkezésre bocsátás végigkísérésében áll, annak érdekében, hogy e személy azt beadja magának, illetve – amennyiben erre fizikailag képtelen – beadassa magának orvossal, ápolóval vagy egy általa kijelölt, erre hajlandó személlyel. A halálhoz nyújtott segítség a törvény által a büntető törvénykönyv 122-4. cikke értelmében engedélyezett cselekmény” – áll a törvénytervezetben.

Az aktív eutanáziát választó személy a következő feltételeknek kell hogy megfeleljen a javaslat szerint:

Legalább 18 éves.

Francia állampolgár vagy stabil és rendszeres jelleggel franciaországi lakhellyel rendelkezik.

Súlyos és gyógyíthatatlan betegségben szenved, amely a halál rövid vagy középtávú prognózisával jár.

A betegség fizikai vagy pszichológiai szenvedéssel jár a kezelés ellenére, vagy a szenvedés elviselhetetlen, amikor a személy nem kap kezelést, illetve úgy dönt, hogy nem folytatja a kezelést.

Alkalmas arra, hogy akaratát szabadon és egyértelműen kifejtse.

A törvénytervezethez 3300 módosító javaslatot nyújtottak be, a vita pedig két héten keresztül tart. Viszonylagos konszenzus van arról, hogy az élet végi döntés szabályait módosítani kell, de vannak, akik szűkíteni, mások pedig kiterjeszteni szeretnék az új törvény hatályát. Az érintett parlamenti bizottság által elfogadott és a Nemzetgyűlés elé beterjesztett szöveg szerint az aktív eutanázia minden olyan felnőtt számára elérhető, aki előrehaladott vagy végső stádiumú, súlyos, gyógyíthatatlan betegségben szenved. A francia kormány módosító indítványt nyújtott be annak érdekében, hogy térjenek vissza az eredeti szöveghez, amely súlyos és gyógyíthatatlan, rövid vagy középtávú, életveszélyes prognózissal járó betegségekről szólt. A jobboldali képviselők csak a végstádiumban lévő betegek számára szeretnék fenntartani az eutanázia lehetőségét, a baloldaliak más kóros állapotokra is, de vannak, akik a korhatár 13 vagy 15 évre való módosítását követelik.

A tervek szerint egyetlenegy kezelőorvos kapna felhatalmazást az aktív eutanázia engedélyezésére vagy megtagadására. Egy módosítási javaslat azonban azt szeretné elérni, hogy az érintett orvos „egy több területet átfogó kollegiális eljárás részeként” hozza meg a döntést. Sokak szerint viszont a konzultáció csak megnehezítené az új rendszer működését. További részletek a teljes cikkben