Látványos eltérések vannak az ország különböző régiói között, ha az aktív kórházi ágyak kihasználtságát nézzük.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (korábban Országos Egészségbiztosítási Pénztár) honlapján közzétett friss jelentéséből látható, hogy a fekvőbeteg-ellátásban januárban mindössze 52 százalékos volt az ágyak kihasználtsága Nógrád megyében, vagyis a helyek alig több mint felét töltötték fel. Ehhez képest Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a férőhelyek tényleges kihasználtsága már 78, Hajdú-Biharban 77, Baranyában pedig 74 százalék volt - írta a Magyar Nemzet.
– Hiába van egy kórháznak sok ágya: ha ehhez képest az egészségbiztosító által adott havi finanszírozás alacsony, akkor nem fogja kihasználni a meglévő helyeket – mondta a helyzet kapcsán a Magyar Nemzetnek Kincses Gyula egészségügyi szakértő. Így előfordulhat akár az is, hogy hiába félig üres egy osztály, a betegnek várnia kell a felvételre, mert nincs pénz a kezelésére.
Előfordulhat az is, hogy egyszerűen nincs szükség annyi ágyra egy kórházban, mint amennyi van. Mégis, a kórházak nem szívesen csökkentik az osztályok méretét az egyébként kihasználatlan ágyak feladásával. Ennek pedig Kincses Gyula szerint nem a finanszírozás az oka, hanem a presztízsveszteségtől való félelem.
A legjobban Budapest teljesített, ahol 64 ágy jutott januárban tízezer lakosra. A legnagyobb ágyszámot (11 207) is a főváros hozta a vizsgált időszakban, míg a második legjobb eredményt 2889 aktív ággyal Borsod-Abaúj-Zemplén megye produkálta, ezt pedig a szintén kelet-magyarországi Hajdú-Bihar követte 2540 aktív ággyal.
Annak, hogy a főváros után ezekben a megyékben van a legtöbb aktív ágy, és azok kihasználtsága is magas, oka lehet az is, hogy ezekben a megyékben kifejezetten sok mélyszegénységgel sújtott, hátrányos helyzetű település található, a szociális körülmények miatt pedig előfordulhat, hogy a gyógyuláshoz tovább kell a kórházban tartani egy-egy beteget.