Szakmai állásfoglalást kértek arról, hogy a röntgen, a fogszabályozás és az iskolafogászati szűrés esetében milyen szabályok vonatkoznak a kezelésekre.
Az egy hete életbe lépett rendelet szerint csak azok részesülhetnek invazív fogorvosi kezelésben, akik rendelkeznek védettségi igazolvánnyal vagy van 48 órán belül készült negatív PCR-tesztjük vagy a beavatkozás napján készült negatív antigén gyorstesztjük – mondta el Sztankula Kornél fonyódi magánfogorvos a sonline.hu-nak. – Kivételt a sürgősségi ellátás képez. Hozzátette: a szabályozás szerint hat éven aluli gyermekeknek nem kell teszt. – Nem könnyű a betegeimnek PCR-tesztet csináltatni, főleg, akiknek nincs autójuk és kistelepülésen laknak, ugyanis csak a nagyobb városokban van lehetőség teszteltetni – mondta el a fogorvos. Megjegyezte: egy gyökérkezelés esetében legalább 3-4 alkalommal vissza kell menni az orvoshoz, tehát ahhoz, hogy el tudják látni, több tízezer forintos pluszköltséggel kell számolniuk.
– A rendelet szerint az invazív kezelés esetében a testüregbe, vagyis a mi esetünkben a szájba hatolás esetén is kell a negatív teszt vagy a védettségi igazolvány – mondta el Herczeg Olga, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának országos alelnöke. Hozzátette: szakmai állásfoglalást kértek arról, hogy a fogröntgenfelvétel készítésekor, a fogszabályozás és az iskolafogászati szűrés esetében milyen szabályok vonatkoznak a kezelésekre, mert ezekre részletesen a rendelet nem tér ki.
Egyes gyermekfogorvosok szerint az egy hete életbe lépett szabályozás nehéz helyzetet is előidézhet a rendeléseken, mert a hat év feletti gyerekeknek is kell teszt. Annak viszont örülnek, hogy a rendelet azt végre egyértelműsíti, hogy a 18 év alattiak számára a PCR-teszt térítésmentes. A sürgősségi ellátást leszámítva ez jelenleg a gyakorlatban úgy néz ki, hogy el kell menni a családorvoshoz, ő megrendeli a mentőktől a PCR-tesztet, ha az megvan, akkor a fogorvosnak mielőbb találnia kell időpontot a kezelésre. További részletek a cikkben