Az állati eredetű termékeket nem fogyasztó gyermekek növekedése elmarad a vegyes táplálkozású gyermekekétől.
Viszonylag kevés klinikai adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a húsok és állati eredetű termékek táplálkozásból való száműzése miként hat a fiatalkorúak testi és szellemi fejlődésére. Nemrégiben látott napvilágot egy német kutatás (n=364), ami alapján a vegán étrendű, azaz az állati eredetű termékeket, így a tojást és tejtermékeket sem fogyasztó gyermekek 10 százaléka, míg a vegetáriánusok (a húst nem evők, ugyanakkor halat, tojást és tejtermékeket fogyasztók) 6 százaléka korához képest túl kicsi. Mindez a nem optimális tápláltság jele lehet – mondja a vizsgálatot vezető német kutató, Markus Keller. A vegyes táplálkozású gyermekek körében sem a testmagasság, sem a testsúly tekintetében nem mutatkozik elmaradás, sőt a gyermekek 3 százalékánál túlsúly van jelen - írta a pharmaonline.hu.
A szakemberek véleménye alapján a vega vagy vegetáriánus étrend különös odafigyelést igényel a gyermekeknél bizonyos kritikus mikrotápanyagok, így pl. az agy és az idegrendszer fejlődéséhez szükséges B12-vitamin szempontjából.
A gyermekorvosokból álló németországi szakmai szervezet (Berufsverband für Kinder- und Jugendärzte) „kategorikusan” elutasítja a gyermekkori vegán táplálkozást, óva intve a „fatális következményektől és az irreverzibilis károsodásoktól”, ami például súlyos tanulási zavarokban is testet ölthet.
A vegetáriánus étrend, megfelelő odafigyeléssel tartható – mondják a gyermekorvosok, de felhívják a figyelmet a tojás- és tejtermékfogyasztás rendszerességének fontosságára, továbbá rendszeres vaspótlást és évi egy alkalommal történő vérképellenőrzést javasolnak.