Cafetéria: a jelenleg még adómentes juttatások és az egyes meghatározott juttatások szinte egésze jövedelemként adózhat majd 2019-ben.
A szakorvosi vizsgálatok átlagára két év alatt közel 30 százalékkal emelkedett. Ebben a drágulásban szerepük lehetett a munkáltatók által adómenetesen adható egészségbiztosításoknak is – eddig. Kérdés, hogy a céges biztosítások kedvezményének teljes eltörlése milyen hatással jár majd - írta azénpénzem.hu.
Ha az adótörvényt változtatás nélkül a jelenlegi formájában fogadja el a parlament, akkor a már meglévő céges szerződések után adózniuk kell a munkavállalóknak. A vállalatok jelenleg havonta a minimálbér 30 százalékát (fejenként tehát 41,4 ezer forintot) fordíthatják dolgozójuk egészségére – adómentesen, költségként elszámolható módon. Jövőre azonban erre az összegre is belép a munkabért amúgy terhelő minden elvonás.
A minden rosszban van valami jó elve alapján a céges egészségbiztosítás kinyírása gátat szabhatna a magánorvosi árak emelkedésének. Különösen azt figyelembe véve, hogy nem csak ezt érezhetik meg a magánrendelők. A cégek a jegybanki adatok szerint közel 18 milliárd forintot adtak dolgozóiknak egészségpénztári juttatásként (jövőre a mostani kedvezményes kulcs helyett ez is munkabérként adózhat majd). Ebből az összegből pedig egyre több megy magánorvosra.
Mindezt figyelme véve is úgy véljük azonban, hogy a magánorvosok mégis egyre többe kerülhetnek majd. A magánellátást ugyanis a lakosság nem elsősorban azért keresi, mert valamilyen módon támogatást kap hozzá, hanem azért, mert az állami egészségügy nincs éppen a helyzet magaslatán. A legnagyobb hazai magán-egészségügyi vállalkozásokat tömörítő érdekvédelmi szervezet, a Primus Egyesület adatai szerint a Magyarországon működő járóbeteg-magánszolgáltatók körülbelül 300 milliárd forintos forgalmat generálnak évente – ennek pedig tizedét sem érinti az adótörvény kedvezőtlen változtatása.
Szakértők a témáról a portfolio.hu-n.