• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Véget ér a járvány valaha? Mi jöhet az omikron után?

Lapszemle 2022.01.29 Forrás: növekedés.hu
Véget ér a járvány valaha? Mi jöhet az omikron után?

Az átütő fordulatot az hozhatja el, ha a COVID-fertőzést már gyógyszeres úton is könnyedén lehet majd kezelni.

Európa néhány országában a legújabb járvány-hullám már elkezdett csillapodni. Az Egyesült Királyságban a friss napi fertőzöttek száma úgy 20 napja esik, de a tetőzés jelei látszanak például Spanyolországban és Olaszországban is. Vagyis, ahogy lehetett sejteni Dél-Afrika példája után: az omikron gyorsan jön viszont majdnem ilyen hamar át is vonul rajtunk - írja a növekedés.hu.

Bár a világjárvány most már lassan 2 éve tart, sajnos a szakértők még mindig nem tudták igazán kiismerni a COVID-vírus viselkedését. Legalábbis az amerikai virológus Shane Crotty azt mondta: már az is meglepő volt, hogy az omikron úgy 50 mutáció után is ennyire hatékony maradt. Szétrombolta az előítéleteinket arról, hogy mekkora tere van a vírusnak a változáshoz. Kiderült, hogy a vírus sokkal rugalmasabb, mint azt sokan gondoltuk és ez aggodalomra ad okot.

Mondhatjuk, hogy a biológiai lottón az omikronnal némileg szerencsénk volt, mert az adatok mind azt mutatják, hogy ez a mutáció kevésbé halálos mint a delta, de sajnos semmi sem garantálja, hogy a következő variánssal hasonló mázlink lesz. Crotty szerint lehet hinni benne, hogy a koronavírus idővel törvényszerűen veszít majd a halálos erejéből, de ezek az elméletek a tündérmesék világába tartoznak.

Más kutatók így a fertőző betegségek egyik amerikai szakértője Jacob Lemieux is azt hangsúlyozta, hogy a szakértők még mindig a sötétben tapogatóznak: Azt hiszem, sok tekintetben mi tudósok éppúgy meg vagyunk lepve, mint a társadalom többi tagja, hogy az omikron látszólag a semmiből ilyen gyorsan el tudott terjedni.

De a pesszimizmusukat nem mindenki osztja. A Pennsylvaniai Egyetem vakcina-szakértője Scott Hensley szerint például megvan rá az esély, hogy az omikron hullám lesz az utolsó és utána visszatérünk a maszkok nélküli világba, ahol a nagy rendezvények nem számítanak problémásnak. Ebben segíthet, ha a lakosság jó része vagy be lesz oltva vagy átesik most az omikronon. Hensley szerint: Egyikünk se gondolja, hogy a vírus el fog tűnni, viszont ezután kevesebb lehetősége lesz arra, hogy megváltozzon, mivel kevesebb gazdaszervezetbe tud bejutni és szaporodni.

A derülátók sorát gyarapítja az Egészségügyi Világszervezet európai részlegének a vezetője Hans Kluge is, aki szerint Európában az omikron visszavonulása után egy nyugalmi időszak veheti kezdetét. Bár ősszel a vírus visszatérhet, szerinte az öreg kontinensen ez már nem feltétlenül kell azt jelentse, hogy ezzel együtt a járvány és a szigorú korlátozások is visszajönnek.

További részletek a cikkben.