Leginkább az öngyilkossági mutatók alakulása jelzi: életük kríziseiben sokan nem találják a megfelelő kiutat.
Magyarország az 5. helyen áll a világban az öngyilkosságok gyakoriságát tekintve. A KSH adatai szerint tavaly hazánkban 2492 személy halálát okozta szándékos önártalom. Bács-Kiskun megyében 2009-ben 145 férfi és 39 nő vetett véget önkezűleg életének, legtöbben az 40–59 éves korosztályból.
Egyebek között erről is szó esett a kecskeméti szolgálat jubileuma alkalmából a napokban megtartott szakmai találkozón. Pedig az öngyilkosság megelőzhető – mutatott rá Farkas Éva pszichológus, a kecskeméti LET vezetője. Az önkéntes ügyeletek népszerűsítését szolgálja a májusban bevezetett egységes hívószám (116-123), amely a vonalas készülékeken túl valamennyi mobilhálózatról is ingyenesen elérhetővé teszi országszerte a lelkisegély-szolgálatokat.
– Az új, rövidített hívószám révén a számítógépen kezdeményezett hívások is ingyenesek – mondta el Szabóné Kállai Klára, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) elnöke. – Év végéig a korábbi telefonszámaink is üzemelnek, mivel az ország egyharmadában helyi hívószámok voltak és vannak érvényben. Sok helyen még tart az egységes hívószámra való átállás. Amióta a mobiltelefonokról is ingyenes a hívás, a békéscsabai szolgálatnál például megötszöröződött a telefonálók korábbi átlagszáma.
Dr. Buda Béla pszichiáter a kríziskezelésről tartott előadásában rámutatott: a krízis egyfajta alkalom arra, hogy az ember szembenézzen önmagával, döntéseket hozzon és újat tegyen, amivel segíthet meglévő bajain.