Velkey György, a Bethesda kórház igazgatója a Népszavának adott interjújában állította: nincs titkos háttéralku a kormány által finanszírozott fejlesztésük mögött. Lázár János korábban úgy jelentette be az intézkedést: a 7,8 milliárdos támogatásért cserébe vállalták a kórházak, hogy abortusz- és hálapénzmentes szülészetet üzemeltetnek – olvasható a Népszava – online oldalán.
– Milyen alku született az egyházi kórházak és a kormányzat között?
– Amiről megállapodtunk, az benne van a közlönyben megjelent kormányhatározatban.
– Abban egyetlen szó sincs arról, hogy a támogatást az abortusz elvégzésének a megtagadásáért és a hálapénzmentes ellátásért kapták volna...
– Nem is erről van szó. Volt egy szakmai koncepció, ami nem csak a szülészetről szól, hanem egy olyan komplett beruházási tervről, ami teljesebbé tenné az egyházi kórházak szolgáltatásait, fejlesztené az infrastruktúráját. Ez került a kormány elé, és erről döntöttek, erre adták a támogatást.
– Az, hogy nem végeznek abortuszt, nem fogadnak el hálapénzt valahol le van írva?
– Igen, benne van a szakmai koncepciónkban. De nem a támogatás ellenében vállaltuk, a megvalósítandó programban alternatív szolgáltatási modellt írtunk le, melynek része volt a természetes eljárásokat preferáló, és egyúttal abortusz nélküli szülészet. Az egyházi kórházak szolgáltatási palettájáról most még hiányzik a szülészet-nőgyógyászat és a pszichiátria. Most ezek, legalábbis a gyermekpszichiátria, és az Egészséges Budapest Program részeként a gyermek sürgősségi ellátás kialakításához kértünk támogatást. Az is nagyon fontos volt számunkra, hogy valamilyen módon lépni tudjunk a hálapénz ügyében. Mi egyértelművé tennénk: mi jár, s mi nem a közfinanszírozásért. Elképzelésünk szerint ha valaki idejön majd szülni, és elfogadja, hogy az éppen ott lévő orvos segítse őt, az továbbra is térítésmentesen jár neki. Ha viszont valaki ragaszkodik a választott orvosához, aki éjjel is bejön hozzá, az egy extra szolgáltatás, amelynek díja van. Sokkal átláthatóbb és vállalhatóbb, ha ezt az összeget a szülőnő számla ellenében fizeti be az intézménynek, s annak tetemes része majd az orvost és a szülésznőt illeti.
– A mostani szabályok egyelőre tiltják, hogy a közfinanszírozott szolgáltatásokat végző intézmények ugyanazon szolgáltatásért, amit az állam biztosít, bármilyen jogcímen pénzt kérjenek...
– Valóban, úgyhogy ezen a területen jogszabály-módosításra is szükség lehet. De hangsúlyozom, ez a szülészet leghamarabb két év múlva készül el, addig még sok minden történhet.
– Mennyit kell majd fizetni?
– Nem tudom, még nem tartunk ott, és hangsúlyozom, hogy a kórház akkor tud paraszolvencia nélküli intézménnyé válni, ha az általunk követett elvet be tudja fogadni a döntéshozó is.