A Magyar Kórházszövetség elnöke bízik abban, hogy a kormány kompenzálja a kórházak plusz költségeit.
Nagyon sok mindennek kell változnia az elkövetkező időben, ugyanis a koronavírus-járvány, illetve a jogviszony-törvény után nagyon sok szempontból új helyzet állt elő. Átalakultak a betegutak, újfajta bérezés, új kihívások előtt álló rendszer az, amivel pillanatnyilag dolgozunk - mondta Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke a 16. Országos Egészséggazdaságtani Konferencián nyilatkozva az InfoRádiónak.
"Át kell alakítani a kórházi finanszírozást, hiszen most egy biztonságalapú, a kórházaknak egy állandó összeget biztosító finanszírozási modell működik, de muszáj, hogy a teljesítményelv újra megjelenjen. A megemelt orvosi bérek nagyon nagy jelentőségűek, de az orvosi munkához is szükséges ismét egy motivációs elem, hiszen a paraszolvencia eltűnése örvendetes, de más módon értékelni kell a pluszmunkát. Emellett a szakdolgozók bérének, illetve társadalmi megítélésének javítása kulcsfontosságú. Jelen pillanatban az orvosi béreknek csupán kevesebb mint 30 százaléka az átlag szakdolgozói bér, ezt körülbelül 50 százalékra kell emelni" - sorolta Velkey György.
Fontos, hogy ezekkel kapcsolatban közösen tudnak gondolkozni a kormányzattal és az egészségügy állami vezetőivel. Ez azért is fontos, mert sok új szereplő van mindkét oldalon. "Úgy tűnik, megtaláljuk a hangot, össze tudjuk egyeztetni a legfontosabb tennivalókat" - jegyezte meg.
A kórházak működésében súlyos kérdést jelent elsősorban és kiemelten az energiaár, továbbá az infláció és a valutaárfolyam is, hiszen nagyon sok olyan termékkel dolgoznak, amelyet ezek közvetlenül érintenek - figyelmeztetett a Kórházszövetség elnöke.
A Kórházszövetség elnökével készített interjú az InfoRádió portálján hallgatható meg.