Kialakították azt a betegútszervező rendszert, amelyben egy hónapon belül megkezdik az onkológiai kezeléseket.
Az onkológiai betegségek terápiáiban roppant nagy a szerepe a betegség korai felismerésének: minél előbb diagnosztizálják a kórt, annál nagyobb az esély a végleges gyógyulásra. Aki időt nyer, életet nyer: bár ez ez közhely, mégis a betegekkel együtt mi valóban versenyt futunk az idővel – állítja Moizs Mariann, a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója. A város onkológiai központjában széles körű szakmai összefogással, újragondolt munkafolyamatokkal, valamint egy számítógépes szoftver segítségével sikerült elérni, hogy az átlagos fél év helyett egyetlen hónap alatt elkezdjék kezelni a rákos betegeket – olvasható a Szabad Föld – online-on.
Láttuk, hogy éppen azok a páciensek járnak orvostól orvosig, kórháztól kórházig, tehát kallódnak akár hónapokon keresztül, akik a legsúlyosabb betegségekben szenvednek, holott őket kellene a lehető leggyorsabban kezelni. Ezért megvizsgáltuk a saját rendszerünket, és szinte az összes érintett klinikai és diagnosztikai szakma résztvevőjével új struktúrát építettünk fel. Ehhez jött a folyamatot támogató számítógépes szoftver, s így másfél éves közös munka során kialakítottuk azt a betegútszervező rendszert, amelyben maximum egy hónapon belül megkezdhetjük az onkológiai kezeléseket – magyarázza Moizs Mariann.
Az új módszer egyébként bármelyik intézményben bevezethető – igaz, elengedhetetlen hozzá a szemléletváltás: a különböző kórházi osztályok vezetőinek, munkatársainak összefogása, a csapatmunka, a türelem és az elkötelezettség.
A kórházigazgató szerint az alapellátást is be kell vonni, sokszor ugyanis az a baj, hogy a háziorvosok nem képesek felismerni a betegséget, vagy egyszerűen nem jó helyre küldik a beteget.