Több mint egymillióval kevesebben leszünk hamarosan a demográfiai adatok tükrében.
Három területen lehetne javítani a demográfiai mutatókon, mondta Kuti Zsolt, a jegybank ügyvezetője egy konferencián. Legyen több újszülött, jöjjenek haza a külföldre költözött magyarok és a megelőzhető halálesetek száma ne emelkedjen, írja az economx.hu.
A fejlett régiók demográfiáját két megatrend, a népességszám csökkenése és az idősödése jellemzi. Magyarország népessége 1980 óta csökken, az előrejelzések szerint a kedvezőtlen trend tovább fog folytatódni, mondta Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója.
Egy gazdaság sikerességét az határozza meg, hogy hogyan alakul az ország demográfiája.
Globálisan 2100-ig 40 százalékkal fog csökkenni Európa népessége. A hazai adatok is szomorú képet festenek, 1980 óta folyamatosan csökken a lakosság száma, összesen 1,1 millióval vagyunk kevesebben. 2010-2023 között 22 százalékkal csökkent a szülőképes korú nők száma.
A jövővel kapcsolatban a jegybank ügyvezetője felidézte az Eurostat és az ENSZ adatait, az elemzés azzal kalkulál, hogy hogy Magyarországon 2040-ig 1,2 millióval leszünk kevesebben, 2100-ra 5,5-6 millió közé fog a magyarok száma csökkeni. Úgy fogalmazott, ezek nagyon durva számok, tavaly 85 ezer gyermek született, a halálozások száma 132 ezer környékén volt.
Az MNB szerint három területen lehetne javítani a magyar demográfia adatokat:
plusz 20 ezer újszülött;
plusz 20 ezer visszavándorló magyar;
plusz 20 ezer elkerülhető haláleset;
A magyar családtámogatási rendszer komplex, 45 különböző elemből áll, ebből 34 pénzügyi elem, nehéz átlátni a rendszert, hívta fel a figyelmet Kuti Zsolt.
Példaként említett egy családot, ahol a két szülő átlagbért keres, összesen 800 ezer forint fizetésről beszélt. Úgy fogalmazott, a harmadik gyermek megszületésekor annyival nő a családi adókedvezmény, hogy ez már jól kompenzálja az anya fizetésének kiesését. Fontos lenne, a nők szempontjából a részmunkaidős állások létrehozása. Arra is kitért, hogy a nem anyagi jellegű ösztönzők, például az egészségügyi kiadások emelése is a nők gyermekvállalására jótékony hatással lehetne.
További részletek az economx.hu-n.