Elsősorban a krónikus betegségben szenvedő idősek és a kisgyerekek érzik meg a pluszban kapott órát.
Az áttérés a téli időszámításra kevésbé ártalmas az emberi szervezetre, mint a nyári, de így is ingerlékenység, lehangoltság és a koncentrálóképesség csökkenése is jelentkezhet, különösen a kiemelt kockázatú betegségcsoportok esetén - figyelmeztetett az InfoRádióban Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének docense. Elsősorban a krónikus betegségben szenvedő idősek és a kisgyerekek érzik meg, mert ez az egy óra a belső órájukat nagy mértékben megváltoztatja.
"Az átállás ezekben a csoportokban jelentősen nehezebb, napokat vesz igénybe, de vannak, akiknek két hétbe is beletelik, mire megszokják" - mondta az orvos. A járulékos tünetek közül a leggyakoribb az alvászavar, könnyebben felébredhetünk, és jóval fáradékonyabbak lehetünk. A tünetek között van a koncentrálóképesség csökkenése is, fokozódik a balesetveszély. Az orvos azt tanácsolja, ha fáradtabbnak érezzük magunkat, akkor inkább álljunk meg az autóval, és pihenjünk 15 percet.
"Az óraátállítás miatt a depresszió kialakulásának valószínűsége is nő, de a sötétben töltött órák száma is provokálhatja a tüneteket. Ha hangulatzavart tapasztalunk, érdemes felkeresni a kezelőorvost a megfelelő terápia érdekében" - mondta Torzsa Péter.