Az önbarnítókban lévő dihidroxi-aceton nem káros hatású, de a bomlása során keletkező formaldehid azonban már az lehet.
A legtöbb önbarnító szer dihidroxi-acetont (DHA) tartalmaz. Ez a vegyület a szaruréteg keratinjának aminosavaival lép Maillard-reakcióba, ami során barnás színű, úgynevezett melanoidok képződnek. Ez a hatásmechanizmus egyben azt is megmagyarázza, hogy a szaruréteg vastagságától függően miért jönnek létre sok esetben nem kívánatos színárnyalatok például a könyök, a térd vagy a kéz belső felületén - írta a pharmaonline.hu.
A dihidroxi-aceton, aminek származékai a humán anyagcsere termékei között is megtalálhatók, veszélytelennek tekinthető. A modern önbarnítókban egyébként kisebb koncentrációban alkalmazzák a DHA-t, mint régebben. Ez alapján kijelenthető, hogy az önbarnítókkal nyert barnaság nagy valószínűséggel kevésbé veszélyes, mint a napozással, az UV-sugárzás révén nyert bronzos bőrszín.
A DHA-val szemben a vegyület bomlása során képződő formaldehid káros hatású. Az önbarnítók veszélyeiről szóló cikkekben is elsősorban erre hívják fel a figyelmet. A DHA-s önbarnító szerek hosszú ideig való tárolása fokozza a bomlás valószínűségét. A magas hőmérséklet pedig gyorsítja a bomlásos reakciót. Célszerű ezért hűvös, sötét helyen tárolni az önbarnító készítményeket, és azokat a lejárati időn túl nem szabad alkalmazni.