A melatoninnak van egy csomó olyan hatása, amit még nem nagyon derítettek föl.
Egy friss tanulmány szerint az amerikai gyerekek ötödének adnak a szüleik melatonintartalmú készítményeket, hogy jobban aludjanak. A melatonin egy hormon, és ilyesmivel altatni a gyereket elég vad ötletnek hangzik. Annak érdekében, hogy megértsük, tényleg az-e, és ha igen, mennyire, kicsit távolabbról kell kezdeni, írja a Telex.
Az Egyesült Államokban a melatonint tartalmazó készítmények nem vénykötelesek, étrend-kiegészítőként is kaphatók, így ezeknek nem kellett átmenniük olyan szigorú vizsgálatokon, mint a gyógyszereknek. Az eladások 2017 és 2022 között hatalmasat ugrottak, például azért is, mert a Covid miatti lezárások alatt sok ember életritmusa teljesen felborult, és ezzel a könnyen hozzáférhető szerrel kezelték az alvászavarukat.
Csupor Dezső szakgyógyszerész, a PirulaKalauz szerzője azonban a Telexnek azt mondta, hogy nagyon nem jó ötlet hormonnal altatni a gyerekeket. Egyrészt azért, mert sokkal egészségesebb, ha a fejlődő szervezetben kialakul a megfelelő alváshigiénia, másrészt azért, mert hiába tűnik csodaszernek a melatonin, valószínűleg nem az.
„A melatoninnak van egy csomó olyan hatása, amit még nem nagyon derítettek föl. Ma már azért sejteni lehet, hogy nemcsak a központi idegrendszerre van hatással, hanem egyéb szervekre is. Például a tüdőre is hat valamilyen módon, és éppen ezért asztmában szenvedőknek nem ajánlott” – mondta.
További részletek a Telexen.