A gyerekekre nem jó a nagypapa cipője, és az orvosa sem lesz megfelelő a számára - mondják a gyermekorvosok.
Olyan kevesen akarnak házi gyerekorvosok lenni, hogy veszélybe kerülhet a házi gyermekorvosi rendszer fennmaradása is - mondta Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke egy háttérbeszélgetésen. Évente emelkedik az üresen álló praxisok száma, jelenleg 150-ben nincs orvos, a legnagyobb orvoshiány Pest megyében van - számolt be az eseményről a napi.hu.
Nem vonzó a fiatal orvostanhallgatók számára házi gyermekorvoslás, már a képzés során elvesztik motivációt – mondta Havasi Katalin. Ma az lehet házi gyermekorvos, aki csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosként végzett valamelyik orvosegyetemen. Évente 40 fős alapellátási kvóta van a gyerekgyógyászatban, öt év alatt 200 gyerekorvost képeznek az orvosegyetemek, de 500-an fogják hamarosan elérni a nyugdíjkorhatárt. Ha nem teszünk semmit, akkor lassan megszűnhet a gyermek alapellátás Magyarországon - mondta.
A HGYE nem támogatja, hogy a megszűnő gyerekpraxisok feladatát a vegyes praxisok vegyék át, Havasi Katalin erre példaként azt mondta, a gyerekekre nem jó a nagypapa cipője, és az orvosa sem lesz megfelelő a számára. Mint, ahogyan az egészségügy más területe a házi gyermekorvoslás is humánerőforrás problémákkal küzd. További részletek a teljes cikkben