Ha egyszeri használatra terveztek egy eszközt, lehet, hogy legközelebb nem fog működni.
Gumikesztyűk, csavarok és a mesterséges tápláláshoz szükséges eszközök mellett olyan készüléket is újrahasznosítanak az egészségügyben, amelyeket csak egyszeri alkalmazásra gyártottak.
Az mno.hu portál kórházi forrásai arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknek az implantátumokat beépítő eszközöknek a sterilizáláskor megváltozik az alakjuk, így ha újra felhasználják őket, akkor szövetkárosodást okozhatnak a pácienseknél.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség előző elnöke a lap megkeresésére elmondta, a gyártók számos kórházi eszközt egyszer használatosként hoznak forgalomba, az egészségügyi intézmények mégis meg tudják oldani a sterilizálásukat. Példaként említette a kapcsokat behelyező szerkezeteket.
– Előfordulhat, hogy a belövő-elsütő szerkezetet a sterilizálás után újrahasznosíthatják. Ilyen esetekben azonban nem kell fertőzésveszéllyel számolni, mert a sterilizálás ugyanúgy történik, mint a gyárban, ahol a terméket legyártották – hangsúlyozta a szakember. – Egy-egy ilyen tétel több tízezer forint spórolást is jelent, és ha szűkös a forrás, akkor ilyen irányba mennek – mondta a kórházszövetség korábbi elnöke.
Rácz Jenő szerint ha egy eszközt egyszeri használatra készítettek, akkor a többszöri felhasználáskor előfordulhat, hogy nem fog megfelelően működni. Hangsúlyozta: vannak olyan orvosi eszközök, amelyek esetében nem lehet szó újrahasznosításról, ilyenek például az injekciós tűk, a fecskendők vagy a vérvételi szettek.
Kiemelte: a műtőkben használt gumikesztyűk esetében szóba sem kerülhet az újrafelhasználás, ezeknek a sterilizálása rontaná a kesztyűk minőségét, és anyagilag jobban megéri újat használni.