Gondot jelent az egészségügyi intézményekben a dolgozók szabadságának kiadása, különösen a nyári szezonban.
Nyáron csökkentett kapacitással működnek bizonyos osztályok a kórházakban a nyári szabadságolás miatt, de vannak olyan intézmények is, ahol munkaerőt kell vásárolnia a vezetésnek - mondta az InfoRádiónak Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség tudományos tanácsának elnöke.
Gondot jelent az egészségügyi intézményekben a dolgozók szabadságának kiadása, különösen a nyári szezonban. Rácz Jenő, elmondta, hogy a gazdálkodási, egészségügyi tevékenysége vonatkozó és a munkajogi szabályok összeegyeztetése sokszor jelent nehézséget, mert állandó az általános humánerőforrás-hiány és a korlátozottak a gazdasági lehetőségek.
"Valóban vannak olyan szituációk, amikor ezek a problémák kiéleződnek. A munkavállalók szabadon rendelkeznek a szabadságuk egy részével, és nyilván nyáron, az iskolai szünet idején nagyobb számban jelentkeznek" - mondta Rácz Jenő, és jelezte, vannak olyan, speciális helyzetben lévő, a nagy üdülőközpontokban, például a Balaton környékén működő egészségügyi intézmények, amelyek szinte csillagászati áron kénytelenek vásárolni plusz munkaerőt. Náluk nem érvényes, hogy alacsonyabb a teljesítmény nyáron, sőt muszáj plusz forrást biztosítani ahhoz, hogy az ellátást biztosítani tudják.
"Máshol megpróbálnak helyettesítéssel, túlórával gondoskodni a szabadságolások idején az ellátásról, de nincs korlátlan átirányítható munkaerő-mennyiség, ezért az intézmények koncentrálják az erőforrásaikat. Akár úgy is, hogy a tervezett, nem életfontosságú beavatkozásokat elhalasztják, és a szakembereket átirányítják a sürgősségi ellátásba" - mondta Rácz Jenő, hozzátéve, hogy egyes osztályok nyáron eleve kisebb kapacitással működnek, a beavatkozásokat is elhalasztják, így kisebb személyzetre van szükség.