Az ÁEEK nyilvántartásában lévő 5227 rezidens hét százaléka kért hatósági igazolást a külföldi munkavállaláshoz.
Komoly minőségi és betegbiztonsági kockázatot rejt, hogy a rezidensek 30 százaléka nem kap visszajelzést a képzése során végzett munkájáról. Kétharmaduk ugyan elégedett a rábízott feladatokkal, ám sokakra beteghordói, vagy adminisztrációs munkákat osztanak, másoktól pedig kompetenciájukon túlmutató munkát várnak - idézi a Medicalonline a Kórházszövetség kongresszusán elhangzott felmérés eredményeit. Az online kérdőívekkel 2000 fiatal orvost értek el, a kérdésekre 350 fő válaszolt.
A felmérést, amit az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) Emberi Erőforrás-fejlesztési Főigazgatósága készített, Páva Hanna főigazgató-helyettes ismertette.
A rezidensek fontosnak tartanák, hogy értékeljék a munkájukat, ennek ellenére mindössze 45 százalékuk kap visszajelzést tutorától a gyakornoki munkájáról, 38,8 százalékuk a rezidenskollégáktól, 30 százalék viszont senkitől, semmilyen visszacsatolást nem kap a képzés során elvégzett feladatairól, vagyis arról, hogy mit és hogyan csinál. Páva Hanna szerint ez komoly minőségi és betegbiztonsági kockázatot jelent, ezért a minőségbiztosítási kérdésekkel január 1-je óta foglalkozó főigazgatóságuk szeretne nagyobb hangsúlyt szánni ennek a területnek. A rezidensek 52 százalékát a tutora nem számoltatja be az elvégzett munkájáról, csupán 38 százaléka válaszolta azt a kérdőívben, hogy rendszeresen vagy időnként referál.
A szakorvosjelöltek kétharmada elégedett a képzés során kapott feladatokkal, azonban az is előfordul, hogy beteghordói és adminisztrációs munkákat osztanak rájuk, másoktól pedig sokkal többet vártak, mint amit a kompetenciáik lehetővé tettek. A teljes beszámoló itt olvasható