Drog, csavargás, heccek, diákcsínyként induló balhék, egy rossz helyen eldobott cigi, vagy egy kis tüzeskedés...
Előfordulhat, hogy örökre nyomot hagynak ezek az események a szünetjüket töltő gyerek életében egy rendőrségi ügy, vagy egy életre szóló heg formájában. A szünidő alatt számos estben kerülnek veszélyes helyzetbe a gyerekek – foglalta össze a tapasztalatokat S. Tóth Anikó, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtószóvivője. Mint kiemelte: gyakoriak a véletlenül okozott tűzesetek, de már abból is adódott gond, hogy az elavult elektromos hálózatot terhelték túl a gyerekek a sok elektromos berendezés üzemeltetésével, ami tűzhöz vezetett. A másik jellemző dolog, hogy kizárják vagy magukat, vagy a szülőket a lakásból és ezért kérnek segítséget. A szünetek alkalmával a telefonbetyárkodás is előfordul, de tisztában kell lennie a gyereknek, hogy amit csinál azzal óriási károkat okozhat – írja a szoljon.hu portálja.
S. Tóth Anikó tanácsként azt javasolta, hogy a szülők minden esetben tájékoztassák a gyerekeket, hogy veszély esetén mit kell tenni. Ajánlott egy kis transzparenst készíteni, ahol a fontos telefonszámokat, segélyhívó számokat feltünteti a gyermeknek. Minden zárhoz – bejárati ajtó, folyosó ajtó, biztonsági rács – legyen kulcsa a gyermeknek, hogy veszély esetén el tudjon menekülni a lakásból.
A rendőrség tapasztalatai szerint a fiatalok a szünidőben gyakran eljárnak a szórakozóhelyekre, ahol szinte mindegyikük alkoholfogyasztással próbálja emelni a buli hangulatát. A túlzott alkoholfogyasztás következményeként gyakrabban keveredhetnek verekedésbe, garázdaságba a fiatalok.
A másik lényeges probléma a dizájnerdrogok jelenléte. Sajnálatos módon egyre több fajtája tűnik fel, már iskolai szinten is – mutatott rá Sipos Andrásné főhadnagy, hozzátéve azt is, szülőknek igen nagy szerepük van abban, hogy a gyerekük ne kerüljön kapcsolatba a drogokkal. A bizalmas légkörű beszélgetések igen fontosak, a családi szocializáció egyik kiemelt feladata a „nemet-mondás" készségének kialakítása a gyermekben.