A jövő év elejétől országosan egységes szolgáltatássá alakítanák át az úgynevezett jelzőrendszeres házi segítségnyújtást.
Segítő kütyüt nyújt a kormányzat az időseknek – ha a kabinet is elfogadja azt javaslatot, amely már a jövő év elejétől országosan egységes szolgáltatássá alakítaná át az úgynevezett jelzőrendszeres házi segítségnyújtást. A szakmai koncepció készítői azt javasolják, hogy 75 vagy 85 év felett járjon alanyi jogon és térítésmentesen a szolgáltatás - írta a népszava.hu.
Az ország sok településén már az ezredforduló óta működik az a rendszer, amellyel az egyedül élő idősek kérhetnek segítséget krízishelyzetben, például, ha elestek, nem találják a gyógyszerüket, vagy rosszul vannak. Ilyenkor egyetlen gombnyomással riaszthatják a szociális gondozót, akinek 30 percen belül a bajba jutotthoz kell érnie. Az egyszerűbb jelzőberendezéseken csupán egyetlen nyomógomb van, amely a távfelügyeletre jelez. A komolyabbak egy kihangosítható telefonkészülékhez hasonlítanak, több gyorshívásra alkalmas gombbal. Ezekkel a beszélgetés során már a vészhelyzet pontos okát is ki lehet deríteni, a diszpécser pedig ennek megfelelően küldheti a segítséget – a házi gondozót, az orvost, vagy akár azonnal a mentőt.
Tavaly csaknem az ország felében, több mint 1460 településen, mintegy húszezer embernek volt ilyen készüléke. De így is a 65 évesnél idősebbeknek alig több mint 1,2 százalékát sikerült csak „biztonságba helyezni". Ez a non-stop szolgáltatás az ezredfordulótól kötelező önkormányzati feladat volt, majd 2010-ben államosították a rendszert. Négy éve pedig a kormányzat Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósága működteti úgy, hogy cégeket, illetve egyéb szervezeteket szerződtet a feladat ellátására.
Most a kormányzat egységesítené a sokféle műszaki megoldással – URH-val, mobil hálózattal, illetve vezetékes telefonnal - működtett rendszereket, és országos központi diszpécser szolgálattal irányítaná a feladatot. A kormányzati javaslattal bővítenék a jogosultak körét. A szakmai koncepció készítői a 75 vagy 85 év felettieknél húznák meg az alanyi jogosultság határát, így 40 vagy 10 milliárd forintra volna szükség, a többiek önköltségen kaphatnák a szolgáltatást.