Tudósok úgy gondolják, az emberi petesejtek idősödési mechanizmusa visszafordítható lehet.
Az egyes petesejtekben található kromoszómák és DNS-ek minősége a nők korának előrehaladtával fokozatosan romlik, ezért történhet meg az, hogy egy egészséges 20 éves nőnek 86 százalék esélye van arra, hogy teherbe esik, míg egy 40 éves nő esetében ugyanez az arány 36 százalékra csökken.
A jövőben azonban a tendencia megváltozhat, hála az izraeli Héber Egyetem kutatóinak, akik bebizonyították, hogy a petesejtek vírusellenes gyógyszerrel való kezelés visszafordíthatja az idősebb petesejtek öregedését – olvasható az Aging Cell tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban, amelyet a liner.hu idéz.
A fordított módon megöregedett petesejtek kromoszómái láthatóan jobban hasonlítottak a fiatalabb petesejtekéhez: kevésbé volt sérült a DNS-ük, és jobb minőségben tudtak idősödni laboratóriumi körülmények között.
Eddig az okozta a problémát, hogy a nők öregedése során a szervezet a saját DNS-eiket kezdi károsítani, mégpedig azáltal, hogy a petesejt belsejében túlszaporodnak – hasonlóan a vírusok támadásához. „Mivel a támadó DNS úgy viselkedik, mint egy vírus, feltételeztük, hogy a petesejteknek beadott vírusellenes gyógyszer visszafordíthatja a petesejtek öregedését és megfiatalíthatja azokat – a laboratóriumunkban bebizonyítottuk, hogy ez így is van” – magyarázta Dr. Michael Klutstein, a Héber Egyetem molekuláris biológusa.
További részletek a cikkben.