Az emberek megfelelő tájékoztatása jó védelmi eszköz lehet a kormányok kezében a WHO főigazgatója szerint.
Bármilyen járvány gazdasági kárának 90%-át az okozza, hogy a lakosság a megfertőződés elkerülése érdekében ésszerűtlen és összehangolatlan erőfeszítéseket tesz – hangsúlyozta a Világbank adatait idézve Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója abban a közleményében, amelyet hétfőn Manilában egy regionális egészségügyi konferencián olvastak fel. Eszerint az ebolajárvány a modern kor legsúlyosabb és legégetőbb egészségügyi szükséghelyzetét teremtette, az ebből fakadó gazdasági károk azonban csökkenthetők, ha megfelelően tájékoztatják az embereket arról, hogyan kerülhetik el a túlzott óvatosságot – olvasható a Népszava – online oldalán.
A világszervezet alkalmazottjai nagyon jól tudják, hogy a megfertőződéstől való félelem sokkal gyorsabban terjed a világon, mint maga a vírus. A szemünk láttára mennek tönkre nemzetgazdaságok és társadalmak, de az emberek megfelelő tájékoztatása jó védelmi eszköz lehet a kormányok kezében a gazdasági összeomlás elkerülésére – húzta alá Margaret Chan, aki nem hozott fel példákat arra, hogy a kormányok milyen konkrét intézkedésekkel élhetnének, de dicsérte a Fülöp-szigetek hatóságait: a múlt héten rendeztek ebolakonferenciát, amelyen részt vettek mind a kormányzat, mind a magánszektor egészségügyi vezetői.
Az Afrikából hazatért magyar kutató-orvosok szerint sem kell tartani attól, hogy az ebola esetleg Magyarországon is megjelenik. Sőt, Kis Zoltán virológus, a Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője szerint – aki három héten át segítette az ebola elleni védekezést Új Guineában – egyenesen a nullával határos annak a valószínűsége, hogy hazánkban valaki ebolás beteggel találkozzon.
Sztrájk tört ki az Ebola miatt
Nem csatlakozott minden ápoló a libériai egészségügyi dolgozók sztrájkjához. A szakszervezetek magasabb kockázati prémiumot követelnek az ebola-járvánnyal harcoló ápolóknak, akik közül sokan elkapják a több mint az esetek felében halállal végződő kórt. Az ápolók egy része felvette a munkát Libériában, ahol az alacsony keresetek miatt sztrájkot szerveztek az életüket nap mint nap kockáztató egészségügyi dolgozók. A teljes kép ugyanakkor meglehetősen zavaros, ugyanis sok olyan ápolóról érkezett hír, aki hallgatott a munkabeszüntetést szervező szakszervezet sztrájkfelhívására. Libéria a nyugat-afrikai ebola-járvány legsúlyosabban érintett országa – írja a BBC értesülése nyomán a Napi.hu portálja.
Eddig 95 egészségügyi dolgozó vesztette életét csak ebben az országban és a szakszervezetek azzal vádolják a kormányt, hogy ennek az elégtelen védőfelszerelés az oka. A sztrájkolók nevében azt követelik, hogy emeljék az ebola ellen küzdő ápolók kockázati prémiumát havi 700 dollárra (169 ezer forint) a jelenlegi kevesebb, mint 500 dollárról (120 ezer forint).