• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Visszafizettetnék a pénzt az orvosokkal

Lapszemle Forrás: nol.hu

Az orvos megkaphatná a fix összegű többletet, amíg marad. Ha mégis külföldre szerződne, vissza kell fizetnie az addig folyósított pénzt.

Több lépcsőben fizetnék ki az orvosok béremelését, de a kormány elé nem kerül olyan variáció, amely enyhítene a jogosultság tervezett és az érintettek által eddig el nem fogadott feltételein: a 175 ezer forintos pluszért szinte bizonyosan vállalni kell a röghöz kötést és a hálapénz elfogadásának tilalmát, bár ez utóbbi lényegében kivitelezhetetlen - írja a Népszabadság online.

A kormány számára készített, a lap birtokában lévő javaslat szerint három év alatt egy orvos összességében 100–200 ezer forinttal, a szakdolgozó 20–55 ezer forinttal vihetne haza többet havonta, mint eddig. Arról, hogy milyen formában – bérként, bérkiegészítésként vagy támogatásként – juthatnak hozzá az érintettek a többletjövedelemhez, a kormánynak kell döntenie.

Afelől nincs vita, hogy szükség van a béremelésre, hiszen az utóbbi hat évben hatezer orvos hagyta el Magyarországot. Az elvándorlás mérséklésére a kormány három éve hirdette meg a rezidensösztöndíjakat. E program keretében, akik vállalják, hogy Magyarországon maradnak, és nem fogadnak el hálapénzt, havi 100 ezer forintos ösztöndíjat kaphatnak.

Annak, aki hiányszakmában jelentkezik gyakornoknak, további bruttó 64 ezer forinttal nő a jövedelme. A program egyelőre nem minden rezidensre terjed ki, tavaly például 800 végzős jelentkezett, de csak 500 friss diplomásra futotta a keretből.

Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár már bejelentette, hogy a jövőben valamennyi szakorvosjelöltnek jár majd a juttatás. Ám a rendszer eddig is bérfeszültséget okozott, hiszen az ösztöndíjjal a rezidensek sok esetben ugyanannyit, extrém esetben akár többet is kereshetnek, mint az őket oktató szakorvosok.

E feszültség oldásaként a kormány a már szakvizsgázott gyógyítók bérét is megemelné 175 ezer forinttal. Ez több év alatt valósulna meg. A lap úgy tudja, a kormány többféle javaslatot is készített, a közös bennük az, hogy szinte valamennyi megoldás többé-kevésbé feltételekhez kötött. Alapelv, hogy a 175 ezer forintos többletre csak az alkalmazottként dolgozó orvosok számíthatnak.

További részletek a teljes cikkben