Megjelent a 2016-os kórházi fertőzéseket vizsgáló jelentés.
A kórházi fertőzésekkel kapcsolatos legfrissebb jelentés alapján 2015-höz képest csökkent a bejelentett kórházi járványok (CDI) száma. A magyar, a finn és a német adatokat összevetve elmondható továbbá, hogy a hazai CDI előfordulási gyakorisága alacsonyabb a másik két országéhoz képest – tájékoztatta a Magyar Időket az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága.
Magyarországon minden kórház számára kötelező bizonyos fertőzéstípusok előfordulásának a bejelentése, amelyet az egészségügyi hatóság rendszeresen ellenőriz. Így egyre átfogóbb és reálisabb képünk lehet az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekről.
A jelentésből kiderül, hogy a 2015-ös adatokhoz képest tavaly negyedével csökkent a specifikus, azaz egészségügyi ellátással közvetlen összefüggésben kialakuló járványok száma, az úgynevezett CDI okozta fertőzések pedig a korábbi évhez képest harmadával csökkentek.
A 2016-ban bejelentett járványok mintegy 70 százaléka nem specifikus járvány volt, azaz olyan, amely nemcsak a kórházakban fordulhat elő, hanem bármely közösségben, mivel a lakosság körében cirkuláló vírusok okozták. A bejelentett véráramfertőzések előfordulása ugyanakkor változatlan maradt, míg a több antibiotikummal szemben ellenálló, úgynevezett multirezisztens kórokozók okozta fertőzések előfordulási gyakorisága emelkedett.
Az egészségügyi államtitkárság hangsúlyozza: ez a jelenség nemcsak Magyarországon jellemző, az Európai Járványügyi Központ adatai is alátámasztják, hogy világszerte számos országban növekszik a multirezisztens kórokozók gyakorisága, mivel a kórházban ellátott betegeken egyre magasabb kockázatú beavatkozásokat végeznek. Az állhat továbbá a háttérben, hogy az egészségügyi ellátásba bekerült betegek immunrendszere gyakran legyengült, nemritkán már fennálló fertőző betegséggel érkeznek az ellátó intézménybe.