A WHO statisztikái egyenesen aggasztóak: a tbc-fertőzések száma robbanásszerűen növekedett az elmúlt időszakban.
A tuberkulózis (tbc) ismét előtérbe került, mint a világ egyik legveszélyesebb fertőző betegsége, amelyet a Mycobacterium tuberculosis okoz. Ez a kórokozó leggyakrabban a tüdőt támadja meg, de a test más részeire is átterjedhet. A WHO legfrissebb jelentése szerint 2023-ban a tbc-fertőzés mintegy 8,2 millió embert érintett világszerte, és ez a legnagyobb esetszám-növekedés 1995 óta. A gümőkór gyógyítása azonban az utóbbi években sokat fejlődött, bár a betegség kezelésének kihívásai továbbra is fennállnak, különösen a gyógyszer-rezisztens eseteknél, amelyek globálisan egyre erősebben terjednek - írta az origo.hu.
Ugyan a tuberkulózisos halálesetek száma enyhén csökkent, a teljes megbetegedési szám 2023-ra 10,8 millióra emelkedett. A tbc gyors terjedésének oka sokszor az alulfinanszírozott egészségügyi rendszerekben és a gyógyszer-rezisztens törzsek kialakulásában rejlik.
A WHO legutóbbi, 2023-as jelentése szerint világszerte mintegy 400 000 embert érintett a gyógyszer-rezisztens tbc, ami komoly közegészségügyi válságot és egészségbiztonsági fenyegetést jelent. Aggasztó, hogy ezeknek az eseteknek csak körülbelül 40%-át kezelték megfelelően, ami tovább növeli az ellenálló törzsek terjedésének kockázatát.
A tüdőbaj tünetei közé tartozik a tartós köhögés, láz, éjszakai izzadás és fogyás, amelyek akár hetekig vagy hónapokig is fennállhatnak. Ezek a tünetek súlyosbodhatnak, ha nem kezelik őket időben, és tovább növelik a fertőzés átterjedésének kockázatát. A tbc lappangási ideje általában 2-12 hét, de sok esetben hosszabb is lehet. Az egészségügyi szervezetek sürgetik a hatékony tbc-szűrés bevezetését és a megelőző intézkedések megerősítését, hogy csökkentsék a betegség terjedését.
A tbc ellen kidolgozott globális programok eddig mintegy 79 millió életet mentettek meg 2000 óta, de a WHO szerint még mindig komoly különbségek vannak az egyes régiók között. Különösen Délkelet-Ázsiában, Afrikában és a Csendes-óceáni térségben tapasztalható magas megbetegedési arány. A világon a legtöbb új esetet Indiában, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken regisztrálják, ahol a lakosság nagy részét érinti a betegség.