A 40 év felettiek évente elmehetnek a térítésmentes mellkasi szűrésre.
„A halál kapitánya". Hajdan így nevezték a tüdőbajt: Morbus hungaricus, azaz magyar betegség. A „halál kapitányának" hívott kór hazánkban is népbetegségnek számított a XX. század elején - írja a Szabad Föld – online. Noha a járvány nálunk mára visszaszorult, azonban az ország keleti régiója a román és ukrán határ közelsége és a menekülttábor miatt különösen veszélyeztetett – húzta alá Szilasi Mária egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója.
Változott hazánkban a tüdőszűrés rendje, mivel az új tbc-s megbetegedések száma szerencsére a kritikus szint, azaz a 25 százezrelék alá esett: idéntől már nincs tömeges szűrés. Csak a veszélyeztetettek körének kötelező részt vennie évente a tüdőszűrésen – így például a hajléktalanoknak, a fedél nélküliekkel foglalkozó szociális munkásoknak, a hajléktalanszállók dolgozóinak, a büntetés-végrehajtásban, illetve az egészségügy bizonyos területein dolgozóknak.
Ajánlott viszont, hogy a 40 év felettiek évente elmenjenek a térítésmentes mellkasi szűrésre, így idejében felderíthetők a fenyegető tüdőrák jelei. Érdemes tudni, hogy a 40 évesnél fiatalabbaknak 1700 forintot kell fizetniük a szűrésért, akkor is, ha a munkájukhoz kell a lelet – jegyzi meg a portál.