• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Vitaminszedésben Európa-bajnokok vagyunk

Lapszemle MA 06:59 Forrás: hvg.hu
Vitaminszedésben Európa-bajnokok vagyunk

Lesújtó adatok a magyarok egészségéről: nem figyelünk rá, nem bízunk a rendszerben.

Magyarország 22 ország közül a 22. helyen áll abban a rangsorban, amelyet az alapján állítottak össze, hogy mennyire elégedettek a lakosok az egészségüggyel. A STADA gyógyszeripari cég nemzetközi kutatásának nem kevésbé riasztó megállapítása, hogy a magyarok élnek a legkevésbé egészségesen. Nem bízunk az ellátórendszerben, nem élünk egészségesen, és mintha mindezt étrendkiegészítőkkel, vitaminokkal próbálnánk ellensúlyozni, írja a hvg.hu

Második alkalommal szerepelt Magyarország a STADA gyógyszeripari vállalat Health Report című éves felmérésében. Az egészségügyi trendeket vizsgáló reprezentatív kutatásban összesen 22 ország mintegy 27 ezer lakosának véleményét kérdezték, számos európai uniós tagállam mellett az Egyesült Királyság, Kazahsztán, Svájc, Szerbia és Üzbegisztán vett részt benne. A kutatás főbb témái között jelent meg az egészségügyi rendszerbe vetett bizalom, az egészséges életmód, a mentális egészség, valamint a mesterséges intelligencia szerepe a gyógyításban.

Magyarország ezekben a statisztikákban is rendkívül rosszul teljesített, 74 százalékkal mi vagyunk a legelégedetlenebbek az egészségügyi ellátórendszerünkkel, tavaly ugyanez az adat 72 százalék volt. Az idei második helyezett Szerbia jócskán lemaradt tőlünk a maga 63 százalékával, ugyancsak elégedetlen a bolgár és az ír lakosság több mint fele, a többi 18 országban magasabb az elégedettek száma. Az elégedett lakosok aránya évek óta csökkent Európa-szerte, idén azonban először láthatunk kisebb emelkedést: a tavalyi 56 százalékos átlaghoz képest 2025-ben 58 százalék gondolja, hogy jól működik az egészségügy. A listát Belgium és Svájc vezeti 81 százalékkal.

A fentiekből jól látható, hogy a magyarok nem úgy érzik, mintha javulna az egészségügyi rendszer állapota, miközben a kormányzati kommunikáció azt szajkózza, mindent megtesznek, hogy jobb állapotokat teremtsenek az egészségügyben. Legutóbb Takács Péter államtitkár a Tisza Párt politikusával, Kulja Andrással folytatott szakpolitikai vitájában mondta azt, hogy „az egészségügyet divat és könnyű szidni”, ezért az jellemzően az ellenzék témája, nem a kormányé. Megjegyezte, ő soha nem mondta, hogy a magyar egészségügyben minden rendben van, majd felajánlott egy fagyit vagy egy sört annak, aki tud tőle ilyen idézetet mutatni. Annak bizonyítékaként, hogy a kormány sokat tett az ágazat javításáért, Takács az orvosok béremelését említette. Úgy tűnik azonban, ez nem volt elég ahhoz, hogy a lakosság elégedettebb legyen az ellátással.

További részletek a hvg.hu-n