• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vitatkoznak a háziorvosok bérezéséről

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap - Népszava

Sztrájk áprilisban? Úgy tűnik, egységesek a háziorvosok abban, hogy jövedelmi helyzetük sürgősen javításra szorul.

Abban viszont nem, miként reagáljanak arra a tényre, hogy a béremelésből kimaradtak, mert az most csak az alkalmazott orvosokra vonatkozik. A Magyar Nemzet szerint a háziorvosok legnagyobb képviselete, a FAKOOSZ akár a legmarkánsabb nyomásgyakorló eszközt, a sztrájkot is bevetheti, ha a kormány április közepéig nem változtatja meg döntését – olvasható a Magyar Hírlap – online oldalán.

A Kasszaorvosi Szervezet azonban nem gondol sztrájkra. Borsi Éva elnök a lapnak úgy nyilatkozott, nem tudja értelmezni a kifejezést, a háziorvosoknak ugyanis csaknem mindegyike vállalkozó, önmaga munkáltatója. Éppen ezért az sem világos véleménye szerint, hogy ilyenkor az állammal vagy a társadalombiztosítóval kellene-e megegyezniük az úgynevezett szolgáltatási minimumról, hiszen a sürgősségi ellátást mindenképpen meg kell adni.

A szervezet már tárgyalt a bérfejlesztés ügyében kialakult helyzetről, amelyet ők sem tartanak elfogadhatónak. Álláspontjuk szerint náluk csak olyan érdekérvényesítés jöhetne szóba, amely nem okoz gondot a betegeknek, mert „nem velük van vitánk". A KSZ osztja a FAKOOSZ véleményét, sőt Borsi hozzáfűzte, „most ott tartunk, mint 1942-ben, amikor a budapesti orvosszövetség megállapította, hogy leginkább az egészségügyiek hivatástudatával él vissza a társadalom".

Borsi Éva szerint érdemi változás a jövedelmekben csak akkor lesz, ha az egészségügy elhanyagolása miatt a társadalmi elégedetlenség megfelelő hőfokot ér el. Nem tartja elfogadhatónak azt sem, hogy „a kormány most arra hivatkozik, az alapellátás már kapott pénzt". Annyi történt – tette hozzá –, hogy a teljesítést addig három hónappal követő finanszírozást két hónapra csökkentették. A praxisok finanszírozásának növelése a KSZ szerint elodázhatatlan azért is, mert az üzemanyag és az áfa emelésével növekedtek a háziorvosok kiadásai.

A Népszava e témában röviden arról cikkezett, sztrájkolnának a háziorvosok, ha nem kapnak fizetésemelést vagy nagyobb finanszírozást. A tervezett egészségügyi béremelések ugyanis nem érintik sem a háziorvosokat és asszisztenseiket, sem pedig a védőnőket és az otthonápolásban dolgozókat. A FAKOOSZ - Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége az egészségügyi államtitkársággal tárgyalna a kérdésről, ám amennyiben április közepéig nem lesz előrelépés, nem tartják kizártnak a sztrájkot sem.