Az Egészségügyi Világszervezet elkerülne egy a Covidhoz hasonló katasztrófát, de ez sokba kerülhet az országoknak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az államoknak össze kell fogniuk és közösen kidolgozni egy olyan átfogó programot, amellyel megelőzik a koronavírus-járvány kezeléséhez hasonló katasztrofális helyzetet – áll a szervezet által ismertetett tervezetben a vg.hu összefoglalója szerint.
A WHO által előrebocsátott egyezmény egyebek között előírná az államoknak a rendelkezésükre álló vakcinák, tesztek és gyógyszerek 20 százalékának közösségi felajánlását a szervezet számára (10 százalékot ingyen, 10 százalékos jutányos áron kellene hogy átadjanak), hogy a WHO ezeket el tudja juttatni a fejlődő országokba is.
A javaslat a szellemi tulajdonuktól is megfosztaná a gyógyszergyárakat egy pandémia esetén.
Ez a kutatási anyagok és vakcinák eddiginél sokkal gyorsabb és olcsóbb megosztását eredményezné, ami adott esetben milliók életét menthetné meg. A gyógyszeripar természetesen élesen ellenzi az ötletet, hiszen ilyen esetben mindenkivel meg kellene osztaniuk kutatásaikat és vakcináik összetételét.
A javaslat a tagállamok bevonásával készült eddig is, és a továbbiakban is velük együttműködve alakítaná azt a WHO. A tárgyalások február végén kezdődhetnek a tervezettel kapcsolatban, és 2024-ig minden bizonnyal elhúzódnak.
A benne foglaltakat magukra kötelező érvényűként fogadnák el a tagállamok.
További részletek a vg.hu cikkében.