Most először sikerült ezzel a módszerrel újra járásra bírniuk a kísérleti állatokat.
Először sikerült „meggyógyítani" olyan bénult majmokat, amelyek a gerincvelejükben okozott sérülés miatt veszítették el képességüket a járásra. Egyszerre ültettek az agyukba és a gerincükben futó idegek felületére elektronikus eszközöket. Ezek képesek értelmezni az agyból kiinduló mozgató parancsokat, majd vezeték nélküli kapcsolaton keresztül közvetítik azokat a sérülés alatti gerincszakasz ép idegeihez - ismertette az eredményeket az mno.hu.
Számos kutatócsoport dolgozik világszerte, hogy visszaadja a mozgás képességét ezen embereknek. Erre – elméletben – több mód is kínálkozik. Vannak kutatók, akik az agyhullámok érzékelésével és értelmezésével igyekeznek külső robotvázakat (exoszkeletont) irányítani, így passzívan mozgatni a végtagokat, mások, mint például a Semmelweis Egyetem kutatói, őssejtek beültetésével próbálják újra összekapcsolódásra bírni az elszakadt idegeket.
A zürichi Svájci Szövetségi Műszaki Főiskola kutatói ellenben azon dolgoznak, hogy a mozgató idegimpulzusokat elektronikus implantátumok segítségével, rádióhullámok közvetítésével juttassák el a végtagok izmaihoz. A kutatócsoportnak most először sikerült ezzel a módszerrel újra járásra bírniuk a gerincükben kiváltott léziók által megbénított rhesusmakákókat. Az eredményeket a Nature szaklapban közölték.