Kevesebben tanulhatnak majd diplomás nővérnek vagy mentőtisztnek, holott e területeken most is nagy a munkaerőhiány.
Akár 30-40 százalékkal is eshet a felsőoktatásba felvett hallgatók aránya a jövő évtől, ha az oktatási kormányzat nem enyhíti azt a szigorú szabályozást, amely szerint az alap- és osztatlan képzésekre jelentkezőknek középfokú (B2) komplex nyelvvizsgával kell rendelkezniük – mondta a Világgazdaságnak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke.
Az év első nyolc hónapjában csaknem 88 ezren kíséreltek meg nyelvvizsgát szerezni, míg tavaly egész évben 120,5 ezren – derül ki az Oktatási Hivatal (OH) nyelvvizsga-statisztikai adataiból. Rozgonyi Zoltán szerint ennek és a többi nyelviskolától kapott adatoknak alapján nem nőtt a nyelvvizsgázók száma. Az idén a jelentkezők 45 százalékának és a felvett hallgatók csaknem 40 százalékának nem volt középfokú nyelvvizsgája.
A legjobban a pedagógusi és az egészségtudományok területén csökkenhet a hallgatók száma, például kevesebben tanulhatnak majd diplomás nővérnek vagy mentőtisztnek, holott e területeken most is nagy a munkaerőhiány.
Meggyőződésem, hogy az oktatási kormányzat hozzá fog nyúlni a szabályozáshoz, mivel így ezrek szorulnak ki a felsőoktatásból – mondta a szakember. A megoldásokról a teljes cikkben