Oknyomozó riport vonja kétségbe a legfiatalabb amerikai női milliárdos alapította cég vértesztjeinek pontosságát.
A The Wall Street Journal amerikai gazdasági napilap pénteki oknyomozó riportjában azt állítja, a legfiatalabb női self-made milliárdosként ünnepelt Elizabeth Holmes minimális kényelmetlenséget ígérő vértesztje nem állja ki a próbát - írja a hvg.hu.
A cikk felidézi: a tűktől irtózó, 31 éves Holmes a hasonló fóbiában szenvedők életének megkönnyítésére azt ígéri, hogy elég egyetlen szúrás az ujjbegyen, néhány csepp vér, abból akár harmincféle teszt végezhető el, s az eredmény alig egy-két órán belül online elérhető. A Wall Street Journal ugyanakkor azt állítja, a Holmes cége, a Theranos által használt, a termékeny amerikai feltaláló, Thomas Alva Edison után Edison névre hallgató, saját fejlesztésű laboratóriumi készülék pontatlan adatokat ad, s nem is rendelkezik a megfelelő engedélyekkel.
A Theranos ezért 2014 végén a vértesztek kevesebb, mint tizedét, 15-öt végzett el az Edisonon. További 60 esetben szintén az ujjbegyből levett, minimális mennyiségű vért használta, ám mivel azt hagyományos laboratóriumi gépekkel vizsgálta meg, a mintát hígítani kellett, ami nagymértékben rontotta a pontosságot. A fennmaradó 160 tesztet is a hagyományos eszközökön futtatta le, de azokhoz a mintát az ilyenkor megszokott mennyiségben, vénából, több fiolába gyűjtötték – vagyis a stressz- és fájdalomcsökkentő újdonságról szó sem volt.
További érdekes részletek a teljes cikkben.