• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A baktériumok szerepet játszhatnak a mentális betegségekben

Lyme borreliosis MA 12:39 Forrás: Weborvos
A baktériumok szerepet játszhatnak a mentális betegségekben

A pszichózissal diagnosztizált résztvevők 43%-ának volt Bartonella-DNS a vérében, míg a kontrollpopuláció 14%-ának.

Egy új tanulmány szerint a skizofréniával vagy más pszichotikus rendellenességgel diagnosztizált betegek vérében háromszor nagyobb valószínűséggel található meg a Bartonella kórokozó DNS-e, mint azoknál a felnőtteknél, akiknek nincsenek ilyen rendellenességeik.

A tanulmány tovább erősíti azt az elképzelést, hogy a kórokozók - különösen a vektorok által terjesztett kórokozók - szerepet játszhatnak a mentális betegségekben.

A bartonellák a vektorok által terjesztett baktériumok egy csoportja, amelyek elsősorban ízeltlábúak, például bolhák, tetvek és potenciálisan kullancsok, de az őket hordozó állatok által is terjednek.

A Bartonella henselae fajt például a macskakarmolási betegséggel asszociálják, amiről egészen a közelmúltig azt hitték, hogy rövid életű (vagy önkorlátozó) fertőzés. Legalább 45 különböző Bartonella-faj ismert, amelyek közül 18-ról állapították meg, hogy embert is fertőz.

Az állatok és az emberek Bartonella-fertőzésének kimutatására szolgáló, továbbfejlesztett módszerek lehetővé tették a Bartonellózis diagnosztizálását számos krónikus betegségben szenvedő betegnél, valamint néhány pszichiátriai tüneteket mutató betegnél.

A Frontiers in Psychiatry című szaklapban közzétett új tanulmányban a kutatók 116 ember vérét elemezték a Bartonella DNS és a Bartonella-specifikus antitestek kimutatására. A mintákat egy biomarker-kutatás során gyűjtötték, amelyet Shannon Delaney és munkatársai a Columbia Egyetem Irving Orvosi Központjában (CUIMC) végeztek.

A 116 ember közül 29-en tartoztak a kontrollcsoportba; 16-an prodromálisak voltak, vagyis tüneteik voltak, de nem volt hivatalos diagnózisuk; 51-en pszichózisban szenvedő gyermekek, serdülők vagy felnőttek voltak; 20-an pedig a pszichózissal diagnosztizáltak közeli hozzátartozói.

Egy korábbi, a Columbián végzett vizsgálatban ugyanezeket a betegeket megnövekedett gyulladásos mediátorok - más szóval a gyulladásra utaló jelek - kimutatására vizsgálták. Az a tanulmány azt találta, hogy a pszichózisban szenvedő betegeknél nagyobb valószínűséggel volt megnövekedett gyulladásos markerek jelenléte a vérben.

„Fertőző betegségek kutatójaként úgy vélem, hogy a fertőzéseket kritikusan meg kell vizsgálni, mint az olyan betegségek lehetséges forrását, amelyek oka nem világos vagy ismeretlen” - mondja Edward Breitschwerdt, az Észak-Karolinai Állami Egyetem Állatorvosi Főiskolájának belgyógyász professzora.

„A neuropszichiátriai betegségekben szenvedő betegeknél a gyulladás lehetséges kiváltó okait akartuk feltárni. A korábbi munkáim során a Bartonella és a mentális betegségek tünetei között tapasztalt összefüggések alapján a Bartonella-fertőzés lehet az egyik lehetséges jelölt.”

A vak vizsgálatban a csapat immunfluoreszcens vizsgálatokat és digitális csepp PCR-vizsgálatot használt a DNS kimutatására és felerősítésére a vérmintákban. Mivel a vérmintákat lefagyasztották és tárolták, a kutatók nem próbáltak baktériumokat tenyészteni belőlük. A baktériumok tenyésztése tovább javíthatja a DNS kimutatását.

A pszichózissal diagnosztizált résztvevők 43%-ának volt Bartonella-DNS a vérében, míg a kontrollpopuláció 14%-ának. Ezenkívül a DNS-szekvenálás segítségével a csoport a 31 résztvevő közül 18 esetében tudta azonosítani a Bartonella-fajt azoknál, akiknek a vérében Bartonella volt, beleértve a Bartonella henselae (11/18), Bartonella vinsonii subsp. berkhoffii (6/18), Bartonella quintana (2/18), Bartonella alsatica (1/18) és Bartonella rochalimae (1/18) fertőzést vagy társfertőzést.

Ez a második olyan vizsgálat, amely pszichiátriai betegek vérében Bartonellát azonosított. Egy 2020-as vizsgálatban, amelyet a COVID-járvány szakított meg, 17-ből 11-ben (65%) találtak Bartonella-faj DNS-t az Észak-Karolinai Egyetem Orvosi Karának skizofréniában szenvedő betegeinél, szemben az egészséges önkéntes kontrollszemélyek 13-ból egy (8%) betegével.

„Most kimutattuk a Bartonella fajok jelenlétét a neuropszichiátriai tünetekkel küzdő betegek két különálló csoportjának vérében, ami azt jelzi, hogy ezeket a baktériumokat érdemes tovább tanulmányozni, mint a tünetek lehetséges kiváltó okát” - mondja Breitschwerdt. „Legalábbis tovább kell vizsgálnunk, hogy ezek az eredmények megismétlődnek-e más betegpopulációkban is.”

„Ez a tanulmány további támogatást nyújt a Bartonella fajok fertőzése és a pszichózis közötti kapcsolatra, és fontos klinikai vonatkozásokkal bírhat” - mondja Brian Fallon, a CUIMC munkatársa. „Érdemes azonban hangsúlyozni, hogy az asszociáció nem bizonyítja az ok-okozati összefüggést; más tényezők is okozhatják az összefüggést.

„A másik jelentős eredmény az volt, hogy a Bartonella-fertőzésre vonatkozó pozitív antitesttesztek gyakorisága nem különbözött jelentősen a kontrollok és a pszichózisban szenvedő egyének között; ez arra utal, hogy a Bartonellának való kitettség gyakori az általános populációban, és hogy a szerológiai teszteredményekre való hagyatkozás önmagában félrevezető lehet.” 

Forrás: https://www.futurity.org/schizophrenia-bartonella-pathogens-3230342/

 

 

Legolvasottabb cikkeink