A kullancsok hordozói is évről évre változnak, mivel a rágcsálópopulációknak fellendülési és visszaesési ciklusaik vannak.
A Cummings School of Veterinary Medicine kutatói által készített tanulmány szerint számos kisemlős gazdaszervezet hordozza a kullancsok által terjesztett betegséget.
A Lyme-kór terjedésének megfékezése érdekében az Egyesült Államok északkeleti részén a tudósok és a közegészségügyi szakértők évtizedek óta a fehér lábú egereket veszik célba, mint a fő gazdatesteket a kifejletlen kullancsok számára, amelyek végül az emberre történő átvitelt elősegítik.
Ez a stratégia csak korlátozott sikerrel járt.
A Tufts Egyetem Cummings School of Veterinary Medicine kutatói a kullancsokon végzett, vérmintás azonosításnak nevezett kutatási technikát alkalmazva most felfedték, hogy szerintük miért maradtak alul ezek az erőfeszítések.
Kiderült, hogy - legalábbis Martha's Vineyardon - a cickányok azok, amelyek a legtöbb betegséget hordozó fiatal kullancsot rejtegetik, mondja Heidi Goethert, Sc.D., J93, a Cummings School kutatási adjunktusa. Ő az elsődleges szerzője az American Journal of Tropical Medicine and Hygiene című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmánynak, amelyben leírják a kutatók módszerét és eredményeit.
Martha's Vineyardon a cickányok voltak a kullancsok leggyakoribb gazdái, az egerek és a cickányok egyaránt hozzájárultak a fertőzött nimfák populációjához. Nantucketen az egerek és a szarvasok voltak a leggyakoribb gazdái a nimfa kullancsoknak, de az egerek és a cickányok voltak felelősek a legtöbb fertőzött kullancsért.
„A tanulmány fontos része az a tény, hogy azok a kisebb gazdatestek, amelyek nem táplálják az adott helyen élő kullancsok összlétszámának nagy százalékát, aránytalanul nagy mértékben felelősek a fertőzött kullancsok számáért, amelyekhez hozzájárulnak” - mondja Goethert.
Martha's Vineyard és Nantucket az Egyesült Államokban az egyik legmagasabb kullancsok által terjesztett betegségekkel fertőzött terület.
„Azt gyanítjuk, hogy különböző kisemlősök adnak otthont a kullancsok lárváinak és nimfáinak az ország különböző területein, ahol a Lyme-kór elterjedt” - mondja Goethert. A kutatócsoport úgy véli, hogy a továbbfejlesztett technikájuk alkalmazásával a gazdatestek megfelelő körének azonosítása és megcélzása, ahelyett, hogy kizárólag az egerekre összpontosítanának, a jövőben hatékonyabbá teheti a Lyme-kór és más, kullancsok által terjesztett betegségek elleni küzdelmet, nemcsak a Vineyardon és Nantucketen, hanem az egész északkeleti régióban.
A korábbi kutatások a Lyme-kórral fertőzött lárva- és nimfa kullancsokat megfertőző gazdaszervezetek azonosítására irányuló csapdás vizsgálatokra összpontosítottak. Kiderült, hogy az egereket könnyebb csapdába ejteni, míg a cickányokat, vakondokat, mókusokat és más lehetséges hordozókat nehezebb.
Ebben a tanulmányban a Tufts kutatói „zászlós” módszerrel gyűjtötték a kullancsokat. Egy bolyhos fehér szövetet húznak a levelek és más növényzet fölé, ahol a nimfa kullancsok elrejtőznek. A kullancsok megtapadnak a szöveten. Az új vérmintás azonosítási technikájukkal képesek voltak kimutatni a kullancsok által közel egy évvel korábban, lárvaként elfogyasztott vérből visszamaradt apró DNS-darabkákat. Így a kutatók azonosítani tudják, hogy életciklusuk kezdetén melyik állat látta vendégül őket.
A tanulmányban részt vevő tudósok a gyűjtést minden egyes szigeten egyetlen helyszínre korlátozták, mivel a vérminták elemzését befolyásolhatják a kullancsok által elfoglalt növényzet apró eltérései. „Az új technika 80%-os sikerrel azonosítja, hogy a kullancs milyen gazdaszervezettel táplálkozott. Az ezen a területen 20 év alatt végzett korábbi munkák 30-40%-os sikerességi arányt mutattak” - mondja Goethert.
Széles körű beavatkozásra van szükség
„Sokáig azt gondoltuk, hogy az egerek a kullancslárvák elsődleges gazdái, hogy ők a végállomás a kör megtöréséhez” - mondja Goethert.
Az egércsali-dobozokat, az egerekre összpontosító rovarölő szereket és más technikákat évek óta széles körben alkalmazzák a kullancsokkal fertőzött egerek ellen, valamint a szarvasokat kezelő csalétekállomásokat, amelyek elpusztítják a kifejlett kullancsokat a szarvasokon. A szarvasállományok ritkítására irányuló erőfeszítések a vadászat kiterjesztésével egy másik módszer, amellyel a Lyme-kór terjedését próbálták lassítani, de ellentmondásosnak bizonyult.
„Sajnos az egerekre irányuló beavatkozások nem működnek a cickányok és más gazdaszervezetek esetében” - mondja Goethert.
„A kutatásunk azt mutatja, hogy olyan beavatkozásokat kell kidolgoznunk, amelyek a gazdatestek szélesebb körét célozzák meg” - mondja. „Ezt a munkát a szárazföldi területeken is meg kell ismételni, hogy azonosítani tudjuk, mely kisemlősök hordozzák a legtöbb kullancsot, és ezeket az állatokat célozzuk meg.”
Goethert megjegyzi, hogy a kullancsok hordozói is évről évre változnak, mivel a rágcsálópopulációknak fellendülési és visszaesési ciklusaik vannak. „Az egérpopuláció Nantucketen például ismeretlen okokból szélsőséges visszaesést tapasztalt, a mókuspopulációk pedig a Vineyardon felfelé és lefelé is mozognak” - mondta Goethert.
Bár a kisemlősök megfertőződnek a Lyme-kórral, nem jelentkeznek náluk tünetek. A kutatók feltételezik, hogy az immunválasz természetes gazdaszervezetekben való működésének jobb megértése egy lehetséges vakcina kifejlesztéséhez vezethet.
Addig is a Lyme-kórral való fertőződés elkerülésének legjobb módja továbbra is az, hogy elkerüljük a kullancscsípést, rendszeres kullancsellenőrzést tartunk, a szabad bőrfelületet fedő (lehetőleg permetrinnel kezelt) ruházat viselésével és DEET-tartalmú rovarriasztó szereket használunk.