A szélsőséges időjárási körülmények a vártnál kisebb hatással vannak a túlélési arányukra, bár gyorsabban elhasználják energiatartalékaikat.
Nem árt tudni: egy friss kutatás szerint a kullancsok ellenállóbbak, mint eddig sejtettük. Egy amerikai kutatócsoport az „Ecological Monographs” című tudományos folyóiratban közölt tanulmányában kimutatta, hogy a kullancsok jobban túlélik a hideget és a hőséget, mint feltételezték. Az ellenállóképesség a kullancsok stádiumától függ: lárváik egyértelműen érzékenyebbek, mint a nimfák és a kifejlett egyedek.
A kullancsok Észak-Amerikában is a Lyme-kór hordozói. Az elmúlt években világszerte egyre jobban elterjednek a mérsékelt égövben, így az Egyesült Államok keleti és középnyugati részén is. Az éghajlatváltozás szerepének vizsgálatára a kutatócsoport több, mint 9000 kullancsot engedett szabadon a valós környezeti tulajdonságoknak megfelelő zárt térben, és három éven keresztül nyomon követte túlélésüket különböző éghajlati viszonyok között. Eredményeik szerint a szélsőséges időjárási körülmények a vártnál kisebb hatással vannak a túlélési arányra – leszámítva azt, hogy a kullancsok gyorsabban elhasználják energiatartalékaikat. Ez azt jelenti, hogy a melegebb időjárás lerövidítheti azt az időt, amíg a kullancsok új gazdatestet találnak, amiből táplálkozhatnak.
Ez különösen igaz a kullancslárvákra: túlélési idejük majdnem a felére csökkent, ha gyakran voltak kitéve forró és száraz időjárásnak. Más környezeti tényezők, például a rovarok vagy a gombák valószínűleg nagyobb hatással lehettek rájuk, mivel a túlélési arányok rendkívül eltérőek voltak egyes, egymáshoz közel eső helyeken. Tehát az időjárási viszonyokon kívül más befolyásoló tényezőknek nagyobb hatással kellett lenniük. A nimfákat és a kifejlett kullancsokat viszonylag kis mértékben befolyásolták a meleg és hideg időszakok, és csak akkor pusztultak el, amikor energiatartalékaik kimerültek.
Jesse Brunner, a Washingtoni Egyetem professzora kifejtette: „Azt gondoltuk, hogy egy nagyon száraz időszakban minden kullancs esetében nagyobb a pusztulás kockázata. Azonban a hőség és a szárazság csak a lárvákat érintette. A hideg időjárás még kevésbé volt hatással a túlélésükre. Valahogy elbújtak és túlélték a hideget.”
Forrás: aponet.de