Egy kutatócsoport kimutatta, hogy a Lyme-kórral összefüggésbe hozott NapA fehérje gyulladásos molekulákat vonz a szervezetben.
Egy tanulmányban a kutatók felfedeztek egy, a Lyme-kórral összefüggésbe hozható fehérjét, amely a betegek immunrendszerének antagonizálásával szerepet játszik a Lyme-artritiszes betegek gyulladásának kiváltásában. A kutatást az amerikai Virginia Tech-ben végezték.
A kutatók szerint szinte minden baktérium, így a Lyme-kórt okozó baktérium is, a sejtjeik belsejének védelmére egy hálószerű zsákot készít, amelyet peptidoglikánnak neveznek. 2019-ben a Borrelia burgdorferi baktérium peptidoglikánját azonosították a gyulladás és a Lyme-artritisz valószínűsíthető okozójaként. Kimutatták, hogy a peptidoglikán a Lyme artritiszben szenvedő betegek szervezetében lappang, miután a baktérium bejutott a szervezetbe. Hetekkel vagy hónapokkal a kezdeti fertőzés után a peptidoglikán megmaradt, gyulladást és fájdalmat okozva.
A tanulmányban a kutatók találtak egy peptidoglikánhoz kapcsolódó fehérjét, amely erősítő szerepet játszik a gyulladás okozásában.
„Ez a felfedezés elősegíti annak megértését, hogy a Borrelia burgdorferi hogyan okoz gyulladást és betegséget” - mondta Mari Davis, a tanulmány vezető szerzője. „Ez egy bizonyíték arra, hogy ez a baktérium mennyire egyedülálló - és hogy tovább kell dolgoznunk azon, hogy többet értsünk arról, mi zajlik a háttérben, hogy a jövőben pontosabb diagnosztikát és kezeléseket fejleszthessünk ki.”
Egy objektív proteomikai megközelítés és tömegspektrometria segítségével a csapat azonosította a fehérjét, amely a Neutrofil vonzó fehérje A (NapA). Ez a fehérje egy immunmoduláló molekula, amely képes az immunsejteket, az úgynevezett neutrofileket a gyulladásos peptidoglikán felé irányítani.
A csapat szerint úgy tűnik, hogy a NapA alapvető szerepet játszik a baktériumok életében, mivel segíti a peptidoglikán általános védő tulajdonságait, de képes becsapni az immunrendszert.
„Úgy véljük, hogy a NapA fondorlatos oldalának két módja van: a fertőzés korai szakaszában, amikor a baktériumok elpusztulnak és NapA-t és peptidoglikánt szabadítanak fel, csalétekként működik, hogy vonzza az immunsejteket, ami lehetővé teszi az életképes baktériumok számára, hogy elmeneküljenek és betegséget okozzanak. A betegség későbbi szakaszaiban pedig úgy működhet, hogy az immunsejteket a peptidoglikánhoz vonzza, amely molekula gyulladást és artritiszt képes okozni” - mondta a kutatás vezetője, Brandon Jutras adjunktus.
Annak meghatározására, hogy a NapA hogyan vonzza a neutrofileket, a kutatócsoport neutrofileket helyezett egy mikrofluidikus chip közepére. A chip egyik oldalán tiszta peptidoglikán volt, a másikon NapA-t tartalmazó peptidoglikán. A kutatók kimutatták, hogy a neutrofilek gyorsan a NapA-t tartalmazó oldal felé vándoroltak, ami azt bizonyítja, hogy a fehérje képes olyan kémiai jeleket kibocsátani, amelyek a neutrofileket a feléje és a peptidoglikán felé vonzzák.
„A megelőzés és a diagnosztika szempontjából lehetséges, hogy a peptidoglikán és a NapA kombinációja a diagnosztika új célpontja lehet” - mondta Jutras. „Elméletileg a vakcinafejlesztés lehetséges útja is lehetne. Ezek olyan nagyszabású lehetőségek, amelyekkel aktívan foglalkozunk. Egy dolgot biztosan tudunk, hogy ez a felfedezés elősegíti annak megértését, hogy a peptidoglikán hogyan irányíthatja a Lyme-artritiszes betegek tüneteit.”