• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hangyaszagúnak kell lenniük a kirándulóknak a kullancsok elriasztásához

Lyme borreliosis MA 06:07 Forrás: www.outsideonline.com
Hangyaszagúnak kell lenniük a kirándulóknak a kullancsok elriasztásához

Nincs pontos ütemterv arra vonatkozóan, hogy a szintetikus hangyaferomonokat tartalmazó kullancsriasztó spray mikor kerülhet a boltok polcaira.

Egy új kutatás szerint egyes kullancsfajokat - a Lyme-kórt terjesztő kúszómászókat - elriasztják a hangyák által termelt feromonok. Most egy kutatócsoport azon dolgozik, hogy szintetikusan lemásolja ezeket a hangyák által kibocsátott anyagokat, és kullancsriasztóként értékesítse őket. Ugyanis a DEET-tel, a citronellával vagy más népszerű kullancsspray-vel ellentétben a hangya nedvekből nyert anyagot az emberi orr gyakorlatilag nem tudja érzékelni.

„A hangyák ürülékének nincs érezhető szaga - a szintetikus feromonoknak az ecethez hasonló savas szaguk van, de csak nagy koncentrációban” - mondta Claire Gooding, a kutatás vezető szerzője. „A kullancsokat elriasztó koncentrációkban a szag nem érezhető.”

2024 januárjában Gooding és kutatócsoportja a Brit Kolumbia-beli Vancouverben található Simon Fraser Egyetemen a Royal Society Open Science című folyóiratban publikált egy jelentést a fekete lábú kullancsokkal kapcsolatos kutatási projektjükről. A csoport azt vizsgálta, hogy a kullancsok hogyan kerülik el, hogy mindennapi ragadozóik, konkrétan hangyák, pókok és bogarak megegyék őket. Rájöttek, hogy a vérszívó rovarok érzékelik az ellenségeik által hátrahagyott vegyi anyagokat, és visszavonulnak, amikor megérzik azokat.

A kutatók végül a hangyák által termelt feromonokra összpontosították tanulmányukat, mivel számos hangyafaj váladékok széles skáláját termeli - ezt a definíciót a tudósok „kémiailag zajosnak” nevezik, mondta Gooding.

„Azért döntöttünk úgy, hogy a hangyákat vizsgáljuk, mert ezek társas rovarok, és a feromonok széles skáláját használják az egymással való kommunikációra” - mondja Gooding. „És ahhoz mérten, hogy kémiailag érzékelik a világot, könnyen megjósolható, hogy hol lesznek, ezen feromonok alapján.”

A tudósok magányos kullancsokat helyeztek el egy terráriumban, amely három egymáshoz igazított kamrából állt, amelyeket alagútszerű csövek kötöttek össze. Ezután különböző hangyaferomonokkal kezelt szűrőpapírt helyeztek az egyik kamrába, és megvizsgálták, hogy a kullancsok az alagutakon keresztül a vegyszerrel kezelt papírtól legtávolabbi kamrába mozognak-e vagy sem.

Miután a kutatók megállapították, hogy mely vegyi anyagok riasztották el a kullancsokat, meg kellett találniuk a hangyában a specifikus feromontermelő mirigyeket. A közönséges hangyának több mirigy található a hasüregében, és mindegyik a vegyi anyagok különböző keverékét választja ki. A kutatóknak minden egyes vizsgálathoz le kellett fagyasztaniuk dolgozó hangyákat, majd fel kellett boncolniuk őket. Némi próbálkozás után a kutatók megállapították, hogy a hangya Dufour- és méregmirigyében termelődő feromonok riasztják el a legnagyobb sikerrel a kullancsokat.

„Láthatták, hogy a hangyák ott vannak, és alapvetően azt mondhatták: „Nem megyek oda, mert lehet, hogy ott hangyák vannak, vagy a jövőben hamarosan újra hangyák lesznek” - mondta Gooding.

Gooding és társai ezután egy vancouveri vegyészcsoporttal együttműködve a feromonok szintetikus változatát állították elő. A mesterséges hangyaillatanyagok szintén visszavonulásra késztették a kullancsokat.

Gooding elmondta, hogy a szintetikusan előállított hangyaferomonokat egy napon felhasználhatnák a permetező repellensekben, vagy fadarabokhoz vagy más anyagokhoz adhatnák őket, hogy környezeti akadályokat állítsanak a kullancsok számára.

Gooding elmondta, hogy nincs pontos ütemterv arra vonatkozóan, hogy a szintetikus hangyaferomonokat tartalmazó kullancsriasztó spray mikor kerülhet a boltok polcaira. A csoport ideiglenes szabadalmat nyújtott be Kanadában, és ipari szponzorokkal dolgozik együtt, hogy végül értékesíteni tudja a készítményt. „Optimisták vagyunk, hogy a biztonságosságot és hatékonyságot biztosító további vizsgálatokkal eredményeinket használható termékké fejleszthetjük” - mondta. „Azt is vizsgáljuk, hogy a hangyaferomonok kombinálhatók-e más repellens vegyületekkel, hogy még hatékonyabb riasztót hozzunk létre.”

Nem a kirándulók lesznek az első melegvérű élőlények, akik hangyaferomonokkal locsolják magukat, hogy elriasszák az élősködőket. Egyes madárfajok gyakran dörzsölnek elpusztult hangyákat a tollazatukra, míg mások egyszerűen leszállnak a hangyabolyokra, és arra invitálják a rovarokat, hogy másszanak fel rájuk. A kutatók és a madarászok ezt a gyakorlatot „hangyázás”-nak nevezik, és egyesek úgy vélik, hogy így védekeznek az atkák és a gombák bizonyos formái ellen.

Forrás: https://www.outsideonline.com/outdoor-adventure/environment/ant-pheromones-tick-repellent/ 

Legolvasottabb cikkeink