A szervezetbe kerülve a baktérium elszaporodik és szétterjed. Minden egyes stádiumban a máj is érintett valamilyen módon.
Amikor a szervezet fertőzéssel küzd, gyakran előfordul, hogy a májenzimek szintje megemelkedik. Mivel a Lyme-kór a leggyorsabban terjedő kullancsok által terjesztett betegség, nagyon fontos megérteni, hogyan hathat a májra és a szervezet többi részére.
Hatással van a Lyme-kór a májra?
Amikor egy szarvas- vagy feketelábú kullancs rátapad az emberre, a testén olyan helyet keres, ahol a legjobban hozzáférhet a vérhez, amelyből a túlélés érdekében táplálkozik. Táplálkozás közben a Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi baktériumot juttathatja a véráramba.
A szervezetbe kerülve a baktérium elszaporodik és különböző stádiumokban szétterjed. Minden egyes stádiumban a máj is érintett valamilyen módon.
A Lyme-kór stádiumai
A korai, lokalizált stádium jellemzően a Lyme-baktériummal való megfertőződést követő első harminc napon belül jelentkezik. A második stádium, a korai disszemináció, az első stádium után napokkal vagy hetekkel később jelenik meg, és sok hétig és hónapig is eltarthat. A késői disszemináció a harmadik stádium; tünetei hónapokig, sőt évekig is elhúzódhatnak.
A Lyme-kór minden egyes stádiuma számos tünettel jár. A korai stádiumokban influenzaszerű tünetek észlelhetők, beleértve a hidegrázást, izzadást, libabőrt, lázat és fejfájást. Egyéb tünetek közé tartozik a merev nyak, a duzzadt nyirokcsomók, a fáradtság és a kokárda alakú kiütés.
A Lyme-kór második stádiumának tünetei közé tartozik az első stádium tüneteinek súlyosbodása, valamint az arcbénulás vagy Bell-bénulás. Emellett kiütések jelentkezhetnek különböző testrészeken, idegfájdalom, zsibbadás, gyenge koordináció, mellkasi fájdalom, légszomj, szívdobogás, valamint ízületi vagy izomfájdalom.
A Lyme-kór harmadik stádiuma súlyos tünetekből áll, beleértve az első két stádiumban tapasztaltak súlyosbodását. Emellett kognitív nehézségek, ízületi gyulladás és idegkárosodás is előfordulhat.
A Lyme-kór stádiumai és a máj
Hepatocelluláris, vagyis a májat érintő tünetek és sérülések fordulnak elő a Lyme-kórral. A májat az egyes stádiumokban a következő módon érinti:
Első stádium - amikor az immunrendszer aktiválódik a Lyme-baktériumok elleni küzdelemre, gyulladást jelez, hogy megtalálja és eltávolítsa a baktériumokat. Amikor a máj gyulladást észlel, fehérjéket szabadít fel, ami a májenzimek növekedését okozza. A Lyme-kór első stádiumában szenvedő embereknél gyakori, hogy legalább egy normálistól eltérő májvizsgálat eredményük van.
Második stádium - Ha nem kezelik, a máj a Lyme-fertőzés egyik tartózkodási helyévé válhat a szervezetben. Hasi fájdalmat és májgyulladást utánzó tüneteket tapasztalhatunk, beleértve a fájdalmat vagy puffadást, sötét vizeletet, fakó székletet, viszketést, sárgaságot és étvágyváltozást.
Harmadik stádium - a tünetek súlyosbodhatnak, hacsak nem kezelik megfelelően a Lyme-kórt. Minél hosszabb ideje áll fenn a Lyme-kór, annál valószínűbb, hogy májkárosodást tapasztalunk.
Forrás: https://lymemexico.com/does-lyme-disease-affect-the-liver/