Általános figyelemfelhívás érkezett Németországból: minden erdei látogatás után fontos, hogy ellenőrizzük az egész testünket!
A gombaszezon kezdetén a német Állami Egészségügyi Hivatal és a Robert Koch Intézet felhívta a figyelmet a kullancsok általi fertőzés veszélyére. A Lyme borreliosis messze a leggyakoribb betegség. Az Állami Egészségügyi és Szociális Hivatal (LAGuS) eddig feleannyi fertőzést regisztrált, mint az előző év azonos időszakában: 248 esetet. Országszerte a Robert Koch Intézet 2022-re mintegy 130 000 esetet tart nyilván. Mecklenburg-Előpomeránia tartományban a fertőzések mértéke nagymértékben ingadozik. 2017 átlagon felüli év volt, több mint 1000 fertőzéssel, tavaly viszont körülbelül feleannyi fertőzést regisztráltak.
Régiónként eltérő fertőzések
A kullancsok – régiótól függően – nem csak a Lyme-kórt terjesztik. Dél-Németországban elterjedt az úgynevezett korai nyári meningoencephalitis (FSME). Németországban jelenleg 178 kockázati területet tartanak számon a betegség szempontjából. A betegségért felelős vírusok az agyhártya, az agy- vagy a gerincvelő gyulladásához vezethetnek.
Globális felmelegedés: a betegségek észak felé terjednek
Az emberre kevésbé veszélyes, de a legtöbb kutya számára halálos a babesiosis. A betegség főként a Földközi-tenger körüli területeken fordul elő. Az emelkedő hőmérséklet és az éghajlati változások miatt azonban nem zárható ki, hogy északabbra vándorol. Ilyen északra irányuló tendencia már most is megfigyelhető a FSME esetében.
A kullancsok az enyhe tél miatt egész évben aktívak
Christian Müller, a Greifswaldi Egyetem munkatársa szerint a tél meghatározó a kullancsok száma szempontjából. Minél enyhébb az idő, annál aktívabbak a pókfélék. Ilyenkor jobban el tudnak szaporodni. Csak hét fok alatti hőmérséklet esetén vonulnak téli álomba a kullancsok, szélsőséges esetekben pedig az egész évben aktívak maradhatnak.
Csökkentse a fertőzés kockázatát!
A szakértők a kullancsok elleni védekezéshez zárt cipő és hosszú, világos színű nadrág viselését javasolják, melyet még jobb, ha a zokniba tűrűnk. A rovarriasztó spray-k is segíthetnek, de ezek csak rövid ideig hatnak. A kullancscsípés veszélye azonban az összes óvintézkedésünk ellenére is fennállhat, ezért minden erdei látogatás után fontos, hogy ellenőrizzük az egész testünket!
Forrás: ndr.de