• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lyme-kór: Skóciában is komoly gond

Lyme borreliosis 2023.06.26 Forrás: Press and Journal
Lyme-kór: Skóciában is komoly gond

Egy skót anyuka ösztönzi a helyi kormányt a Lyme-kór elleni intézkedésre.

Emily Gilmour, a skót anyuka csak akkor kezdte rosszul érezni magát, amikor teherbe esett a fiával, de úgy véli, hogy több mint 20 évvel ezelőtt megcsíphette egy kullancs. A brit nemzeti egészségügyi szolgálathoz, az NHS-hez fordult segítségért, de a hosszú távon fennálló Lyme-kórban szenvedők számára nem létezik kezelési terv. Ez arra késztette a családot, hogy egy németországi klinikán keressenek kezelést. A nő 45 000 fontot próbál összegyűjteni, hogy  6 éves fiával együtt hozzájuthasson a szükséges orvosi segítséghez. A 36 éves asszony most azt szeretné, ha a skót kormány megvizsgálná az ügyét.

Azt szeretné elérni, hogy a kormány képezze ki a háziorvosokat és a többi orvosi szakterületet, hogy növeljék a Lyme-kórral és a jellemző tünetekkel kapcsolatos tudatosságot.

Emily azt is mondja, hogy az orvosokat figyelmeztetni kell a kullancscsípés kezeletlenségének veszélyeire. „Több ezer ember van a mi helyzetünkben, és ennek nem szabadna így lennie” – mondta Emily. – „Amikor először lettem beteg, kinevettek, és azt mondták, hogy nincs semmi bajom. Ha a háziorvos tisztában lett volna a Lyme-kór tüneteivel és azzal, hogy mit okozhat, több évnyi szenvedést úsztam volna meg. Sokan kerestek meg, akik azt mondták: Volt egy kullancscsípésem, elmentem az orvoshoz ezzel a kullanccsal, és azt mondták nekem, hogy semmi baj, ne aggódj, nincs szükséged semmiféle kezelésre. És ez még mindig probléma. Azt mondjuk az embereknek, hogy nem kell aggódni.”

A betegség megfosztotta életétől

Emily először a Press and Journalban osztotta meg családja Lyme-kórral folytatott küzdelmét, és kifejtette, hogy a betegség „megfosztotta az életétől”. Végül a betegséget 2021 júniusában diagnosztizálták, hosszú küzdelem után, és teljesen összetört, amikor kisfián még az év decemberében felfedezte a fertőzés tüneteit. Egy rutinvizsgálatból tudta meg, hogy fia szíve mostanra már érintett, szívizma megvastagodott. Emellett olyan tünetek is jelentkeztek nála, mint kiütések, hajhullás, szapora szívverés, láz és hányás.

Douglas Lumsden skót parlamenti képviselő felkarolta a család ügyét, és sürgette a skót kormányt, hogy vizsgálja meg választópolgára ügyét, és nézze meg, hogy Skóciában megkaphatja-e a szükséges kezelést. Lumsden képviselőnek válaszolva Jenni Minto közegészségügyi miniszter azt mondta, hogy nem tud konkrétan nyilatkozni egyedi esetekről, de megvizsgálja a kérdést.

Lumsden szerint: „Szörnyű, hogy a családnak nem volt más választása, minthogy saját maguk gyűjtsenek pénzt a németországi kezelésre. Sürgetem a skót kormányt, hogy lépjen közbe, és nyújtson megfelelő segítséget, hogy a Gilmour család a külföldi helyett az otthonukhoz közelebbi kezelést találjon. A skót kormánynak megfelelő és szilárd tervvel kell előállnia a Lyme-kór megelőzése, korai felismerése és kezelése kapcsán, hogy más családok ne kerüljenek a Gilmourékéhoz hasonló nehézségek elé.”

A tudatosság növelése

A skót kormány „Találd meg a kullancsot, távolítsd el gyorsan” elnevezésű kampányt folytat, és más ügynökségekkel együtt dolgozik a tudatosság növelésén. „Az egészségügyi szakemberek oktatásával foglalkozó alcsoportot a skót kormány vezeti, és az alapellátás és szakellátás képviselői is részt vesznek benne, beleértve a fertőző betegségek és Lyme-kór szakértőit is” – mondta a skót kormány szóvivője. – „A csoport megvizsgálja a háziorvosok által jelenleg használt forrásokat, és mérlegeli a további tanulási és fejlesztési lehetőségeket.”

Forrás: Press and Journal

Legolvasottabb cikkeink