• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mi az agyi köd és hogyan lehet kezelni?

Lyme borreliosis MA 06:14 Forrás: nytimes.com
Mi az agyi köd és hogyan lehet kezelni?

Nehezen emlékszem dolgokra, és gyakran érzem magam kimerültnek, mintha egyáltalán nem tudnám kitisztítani a fejem. Ez-e az agyi köd és mit tehetek ellene?

Az üresség az elménkben, amikor megjelenik, zavarba ejtő lehet. Mit is mondtunk az előbb? Hazafelé menet csirkét és sárgarépát kellett volna venni, vagy csak a csirkéről volt szó? Miért olyan nehéz hirtelen annyira figyelni arra, amit csinálunk, és miért érezzük úgy, mintha az agyunk hirtelen 30 évvel idősebb lenne nálunk?

Ha bágyadtnak és feledékenynek érezzük magunkat, könnyen elterelődik a figyelmünk, vagy a hétköznapi feladatok teljesen túlterhelnek, lehet, hogy egy gyakori jelenséget tapasztalunk, amelyet agyi ködnek neveznek. Bár ez nem egy hivatalos klinikai diagnózis, amely bekerülne az orvosi kartonba, az agyi köd kialakulhat több álmatlan éjszaka után, bizonyos gyógyszerek, például antihisztaminok szedése közben, vagy a jetlag következtében - sok más eset mellett. Vannak, akik egyfajta agyi ködöt tapasztalnak egy nagy étkezés után, az élet különösen stresszes időszakaiban, vagy amikor nagy hormonális változásokon mennek keresztül, például a terhesség vagy a menopauza idején.

Az agyi köd betegség tünete is lehet; előfordulhat Lyme-kór, lupusz és szklerózis multiplex esetén, rákkezelés után vagy akár egy különösen erős megfázás során.

Az utóbbi években a kifejezés szorosan kapcsolódik a kognitív károsodáshoz is, amelyet sokan tapasztalnak a Covid-19 betegség alatt vagy után. A Covid-betegek körülbelül 20-30 százalékának van valamilyen agyi ködössége, amely a kezdeti fertőzést követő három hónap alatt áll fenn vagy alakul ki, és a hosszú ideig Covid-os betegek több mint 65 százaléka neurológiai tünetekről is beszámol. „Ez kezd neurológiai egészségügyi válsággá válni” - mondta Dr. Michelle Monje, a Stanford Egyetem neurológusa, aki a kemoterápia és a koronavírus okozta kognitív zavarokat egyaránt tanulmányozta.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Az agyi köd frusztráló és aggasztó lehet, függetlenül attól, hogy mikor és hogyan jelentkezik. A kognitív problémák erősödhetnek és csökkenhetnek - a Coviddal kapcsolatos agyi ködben éppúgy, mint más típusokban, mondta Jacqueline Becker, a New York-i Mount Sinai Kórház klinikai neuropszichológusa. De ha a tünetek több héten keresztül fennállnak, vagy gyötrelmesen megnehezítik az életet, akkor orvosi vizsgálatot kell kérnie.

„Vannak olyan emberek, akik képesek folytatni a munkájukat és a megszokott életüket, de előfordulhat, hogy gyakrabban kell szünetet tartaniuk a feladatok között” - mondta Dr. Becker. „És vannak olyanok is, akiket ez teljesen ellehetetlenít”.

Hogyan diagnosztizálják?

Bár az agyi köd homályosnak és ideiglenesnek hangzik, mint a rossz időjárás, amely idővel elmúlik, a kutatások kezdik kimutatni, hogy egyes embereket hónapokig is érinthet, és az élet számos területén eluralkodhat, szemben a szokásos bágyadtsággal vagy feledékenységgel. Az agyi köd hajlamos befolyásolni a végrehajtó funkciókat - egy sor olyan készséget, amelyek többek között a tervezéshez, az információk rendszerezéséhez, az utasítások követéséhez és a multitaskinghoz elengedhetetlenek. „Ha a végrehajtó funkciók károsodnak, az gyakran a kognitív képességek több területére is hatással van” - mondta Dr. Becker.

Sok klinikus inkább a „kognitív károsodás” kifejezést használja, hogy nagyobb orvosi legitimitást adjon annak, amin a betegek keresztülmennek, és a diagnosztikai folyamatot olyan kognitív vizsgálatokkal kezdik, amelyeket a végrehajtó funkciók mérésére használnak olyan súlyos betegségekben, mint a demencia, tette hozzá Dr. Becker. A legfontosabb különbség az, hogy az agyi köd nem romlik fokozatosan, ahogyan a szellemi képességek a demenciával degenerálódnak. Lehetnek olyan napok, amelyek rosszabbak, mint a többi, de az agyi köd minden alkalommal ugyanolyan mértékben rontja a kognitív funkciókat.

Dr. Joanna Hellmuth, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem neurológusa szerint a különböző vérvizsgálatok is segíthetnek a kognitív zavarok bizonyos okainak feltárásában, mint például az alvási apnoe, a B-vitaminhiány vagy más hormon- és pajzsmirigyproblémák. De mivel az agyi köd olyan sokféleképpen jelentkezhet, és mivel olyan sokféle oka van, a diagnosztikai teszteknek is megvannak a maguk korlátai - tette hozzá. A megjelenésének okai között szerepelhet például a Lyme-kór is, az agyi köd a betegség hosszú távon jelentkező következményei között gyakran szerepel.

Hogyan oszlathatjuk el az agyi ködöt?

Dr. Hellmuth szerint még ha az orvosok nem is találnak fizikai okot az agyi ködre, vannak lépések, amelyeket tehetünk, hogy kezeljük azt. Kezdjük rövid távú alkalmazkodási stratégiákkal a mindennapi feladatok kezeléséhez. Írjunk jegyzeteket és állítsunk be ébresztőket, hogy ne mulasszunk el időpontokat. Tartsunk rendszeres szüneteket a hosszú projektek során, így jobban tudunk koncentrálni és befejezni a feladatokat. Megpróbálhatjuk azt is, hogy nyomon követjük a napi tevékenységeinket egy alkalmazás segítségével a telefonunkon vagy egyszerűen csak egy jegyzetfüzet segítségével, hogy kiderítsük, a nap mely időszakaiban érezzük magunkat a legenergikusabbnak és legtisztábbnak. Ezután ezt az időt célszerű fenntartani a nehezebb vagy bonyolultabb feladatok elvégzésére.

Az orvosunk azt is javasolhatja, hogy változtassunk az életmódunkon, hogy javítsuk általános egészségi állapotunkat és energiánkat. „Igyekszünk ösztönözni a testmozgást, a helyes étrendet, az alvást és a társas tevékenységeket, amelyekről ismert, hogy jótékony hatással vannak az agyra” - mondta Dr. Hellmuth.

A fizikai aktivitás segíthet javítani a koncentrációs képességet, valamint növelheti az agyban az idegi összeköttetést és a memóriaképzést. Ha nem érezzük magunkat készen a szigorú edzésekre, próbáljuk meg kis részletekben végezni azokat, így lassan építhetjük fel aerob fittségünket. Figyeljünk a folyadékpótlásra, és fogyasszunk sokféle, vitaminokban és antioxidánsokban gazdag ételt. És forduljunk a barátainkhoz és a családunkhoz támogatásért. Tanulmányok kimutatták, hogy a gazdag szociális háló fenntartása nemcsak a stressz csökkentésében segít a nehéz időszakokban, hanem fokozhatja a szellemi stimulációt és javíthatja az agy egészségét.

Végezzünk intézkedéseket az elménk éjszakai ellazítására. Kapcsoljuk ki az elektronikát, és teremtsünk nyugodt környezetet.

Dr. Monje elmondta, hogy egyes betegek az A.D.H.D. és más figyelemzavarok kezelésére használt gyógyszerek szedésével is enyhülést tapasztaltak. A kemoterápiával összefüggő kognitív zavarok kezelését segítő gyógyszerekkel jelenleg folyó klinikai kísérletek pedig a jövőben új kezelési módokat kínálhatnak.

Dr. Becker csapata a Mount Sinai-on egy kognitív rehabilitációs program klinikai vizsgálatát vezeti, abban a reményben, hogy meg tudják tanítani az agyat arra, hogy átprogramozza önmagát, és csökkenteni tudják az agyi köd tüneteit. A rehabilitáció magába foglalja a memória és a figyelem javítását célzó készségek elsajátítását és gyakorlását, valamint az érzelemszabályozás tréningjét, hogy segítsen a betegeknek - mondta.

„Az agy rendkívül képlékeny” - mondta Dr. Becker. „Jelentős bizonyítékok vannak arra, hogy az agy képes helyreállni traumás agysérülések és agyvérzés után, és ez reményt ad arra, hogy az agyi köd utáni gyógyulás lehetséges.”

Forrás: https://www.nytimes.com/2022/09/13/well/mind/brain-fog-treatment.html

Legolvasottabb cikkeink