Még mindig sok mítosz kering a kullancsokról. A rottweili Helios Klinika főorvosa eloszlatja a leggyakoribbakat.
Ellenőrizzük a tényeket!
A szép idő sokakat a szabadba csábít – túrázni, kerékpározni vagy piknikre. De milyen veszélyek leselkednek ránk a kullancsok kapcsán? Még mindig sok pletyka kering a kullancsokról. A német Svenja Schatz, a rottweili Helios Klinik központi sürgősségi osztályának vezetője eloszlatja a leggyakoribb mítoszokat.
1. A kullancsok harapnak
Az emberek gyakran beszélnek kullancsharapásról. Ez azonban tévedés. „A kullancsok szájszervükkel kaparják meg áldozatuk bőrét, és kiszívják a vért a sérült szövetekből” – magyarázza Schatz. – „Inkább csípnek, mint harapnak.” A legtöbb ember nem veszi észre a sérülést, mert a kullancs a nyálával elzsibbasztja a területet. Ez olyan anyagokat is tartalmaz, amelyek megakadályozzák a véralvadást és késleltetik az immunrendszer reakcióját.
2. A kullancsokat csavaró mozdulattal kell eltávolítani
„A kicsavarás serkenti a nyál kiáramlását a kullancsból. Az állatok a csípés helyére is hányhatnak, és így kórokozókat adhatnak át. Ezért jobb, ha a kullancsot közvetlenül a bőr felett fogjuk meg, a lehető legegyenesebben húzzuk ki, és teljesen eltávolítjuk” – tanácsolja a szakértő. A kullancs szájszerve ugyanis olyan tüskékkel rendelkezik, amelyekkel rögzítik magukat. Ezek meglazításához segíthet, ha a bőrön az ujjainkkal kissé megfeszítjük, miközben kihúzzuk a kullancsot. Ezt a legjobban úgynevezett kullancscsipesszel, vagy csipesszel lehet megtenni. Ezután minden esetben fertőtlenítsük a területet.
3. A kullancsok számos kórokozót terjesztenek
A kullancscsípés kockázatot hordoz magában. Nyálukkal vírusokat, baktériumokat és protozoákat közvetíthetnek. „A legrettegettebb az agyhártyagyulladás (FSME), mert ez a vírusok által okozott agyhártyagyulladás akár halálos kimenetelű is lehet” – magyarázza a Helios Klinika sürgősségi osztályának vezetője. – „Sokkal gyakoribb azonban a Lyme-kór, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz” – folytatja. Ezen kívül még legalább 50 egyéb betegségről ismert, hogy kullancsok által terjed. Ezek többsége azonban ritka.
4. Csak a kockázati területeken lévő kullancsok veszélyesek
Attól függ: a Lyme-kór átvitele mindenhol lehetséges, de az agyhártyagyulladás Európa több országában előfordul. Ha a csípés körül vörös foltot észlel, mindenképpen forduljon orvoshoz. „Alapvetően minél hosszabb ideje van bennünk a kullancs, annál nagyobb a kórokozók átvitelének kockázata. Ha kullancsot fedezett fel, akkor azt minél hamarabb el kell távolítani!” – hangsúlyozza Schatz.
Forrás: Schwarzwälder Bote