• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új kezelési mód a Lyme-kór hosszú távon fennálló tüneteinek kezelésére?

Lyme borreliosis 2024.11.04 Forrás: news.tulane.edu
Új kezelési mód a Lyme-kór hosszú távon fennálló tüneteinek kezelésére?

Az FGFR útvonalak célzott kezelése izgalmas új terápiás megközelítést kínálhat a Lyme-kór hosszú távon fennálló tüneteitől szenvedő betegek kezelésére.

A Tulane Egyetem kutatói ígéretes új megközelítést határoztak meg a Lyme-kórral összefüggésbe hozható hosszan fennálló neurológiai tünetek kezelésére, ami reményt ad azoknak a betegeknek, akik a bakteriális fertőzés hosszú távú hatásaitól szenvednek, az antibiotikumos kezelés után is. Eredményeiket a Frontiers in Immunology című folyóiratban tették közzé.

A Lyme-kór, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz és kullancscsípés útján terjed, számos tünetet okozhat, beleértve a központi és a perifériás idegrendszert érintő tüneteket is. Bár az antibiotikumok a legtöbb esetben hatékonyan képesek megszüntetni a fertőzést, a betegek egy részénél továbbra is jelentkeznek olyan tünetek, mint a memóriavesztés, fáradtság és fájdalom.

Geetha Parthasarathy, PhD vezető kutató, a Tulane National Primate Research Center mikrobiológia és immunológia adjunktusa felfedezte, hogy a fibroblaszt növekedési faktor receptor gátlók, (egy korábban a rákos megbetegedésekkel összefüggésben vizsgált gyógyszerfajta) jelentősen csökkentik a gyulladást és a sejthalált a Borrelia burgdorferivel fertőzött agy- és idegszöveti mintákban. Ez a felfedezés azt sejteti, hogy az FGFR útvonalak célzott kezelése izgalmas új terápiás megközelítést kínálhat a Lyme-kór hosszú távon fennálló tüneteitől szenvedő betegek tartós ideggyulladásának kezelésére.

„Eredményeink új kutatási megközelítések előtt nyitják meg az utat, amelyek segíthetnek a Lyme-kórban szenvedő betegek támogatásában” - mondta Parthasarathy. „Azáltal, hogy a tünetekhez hozzájáruló, a háttérben meghúzódó gyulladásokra összpontosítunk, reméljük, hogy olyan kezeléseket dolgozhatunk ki, amelyek javíthatják az ebben a megterhelő betegségben szenvedők életminőségét.”

A kutatók az idegszövetet élő vagy inaktivált Borrelia burgdorferivel kezelték, majd FGFR-gátlót alkalmaztak. A vizsgálati eredmények mind a gyulladásos markerek, mind a sejthalál jelentős csökkenését mutatták.

Bár további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy ezeket az eredményeket klinikai kezelésekre lehessen átültetni, a tanulmány fontos előrelépést jelent a Lyme-kór összetett hatásainak megértésében és lehetséges kezelésében.

Forrás: https://news.tulane.edu/pr/study-finds-potential-new-treatment-path-lasting-lyme-disease-symptoms

Legolvasottabb cikkeink