A közeljövőben akár 10 millió ember betegútját is percre pontosan nyomon követhetik.
![]() |
Az ágazati szintű integrált folyamatok gyors, törvényes, átlátható és percre pontos nyomon követésére alkalmas, úgynevezett betegút követő rendszer kiépítését már az idén befejezik, teljes körű szakmai egységesítését pedig jövő nyárra tervezik - tudtuk meg Király Gyulától, az OEP, januárban kinevezett, új informatikai főcsoportfőnökétől, aki azt is elmondta: az aligai konferencia egyrészt az informatikusoknak kívánt választ adni a legújabb szakmai kihívásokra és teendőkre, másrészt a napi rutin szintjére próbálta emelni azoknak a feladatoknak a megoldási lehetőségeit, melyek a magyar információs társadalom stratégiájának tárgyalása keretében októberben kerülnek a kormány elé.
A minden szintre kiterjedő tájékozódás érdekében az első, úgynevezett stratégiai napon az országos és a megyei, valamint a fővárosi egészségbiztosítási pénztárak informatikusai mellett valamennyi MEP igazgatót, főosztályvezetőt, ágazati szakembert, a Gyógyinfok, a Medinfo, a Neumann Társaság és a nyugdíjbiztosító informatikai vezetőit is bevonták az eszmecserébe. A megyei pénztárak vezetői elmondták: az OEP központi gerincéhez könnyű csatlkozniuk és adottak a helyi számítógépes rendszer működésének, működtetésének lehetőségei is.
A teljes gyógyítás nyomonkövethető
Király Gyula -aki informatikai főcsoportfőnökként most mutatkozott be a rendszer kiépítésében és működtetésében résztvevő szakembereknek-, kiemelte: a komplexebb finanszírozási, integrált ellenőrzési és tájékoztatási rendszerben nem csak a gyógyszerelés, hanem a teljes betegkezelési folyamatnak a napra kész áttekintésére, nyomon követésére adódik majd lehetőség. Akár a pénzügyminiszter is figyelemmel kísérheti a képernyőn a gyógyszerkassza mozgását.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem bizonylatokat, hanem folyamatokat ellenőriznek. Lehetőség adódik továbbá a külföldről hazánkba, illetve a tőlünk külföldre távozó betegeknek a hazai intézményrendszerhez igazított, s az európai egészségügyi szabványelvárásoknak megfelelő nyomon követésére is.
![]() |
A finanszírozásban is megjelenő komplex gondolkodásmód általánossá tételében az OEP informatikusai az Országos Alepellátási Intézet és a kamara együttműködésére is számítanak. Már folyamatban van, s még ebben a negyedévben elkészül a dokumentációs rendszer szakmai egységesítése. A háziorvosok felkészítésére az informatikai minisztérium biztosítja megfelelő szakembereket. Az elektronikus közigazgatás megszervezésénél pedig az uniós támogatásra is számíthatnak.
Megtudtuk: a gyógyszerkassza mozgásának nyomon követését egy úgynevezett virtuális elektronikus pénztáron keresztül végeznék, s folyamatosan figyelemmel kísérnék az adott költségvetési keret alakulását is. A patikák központi rendszerrel történő összekötése révén valamennyi receptet azonnal és pontosan ellenőrizhetnek, a folyamat teljességét azonban csak a receptfelírásnál történő azonnali vényellenőrzés jelentheti majd, melyet egyéb, a gyógyszertárak felé irányuló, járulékos információkkal is kiegészíthetnek. Ennek megvalósításához azonban az kell, hogy a gyógyszerfelírás is elektronikus rendszerben történjen.
Összeköttetés a patikákkal
![]() |
Számolni kell ugyanakkor az egészségpolitikai döntések közgazdasági következményeivel, az orvosi szabadság sérülékenységével, valamint azzal, hogy a patikák is a piac szereplői. Ha mindezen érdeket sikerül összerendezni, akkor van rá remény, hogy - a törvényi szabályozások megoldása mellett -
többek között a közgyógyellátásban fellehető anomáliákat, pazarlást is kiküszöböljük. A közgyógyellátás révén ugyanis jelenleg hazánkban több, mint félmillió állampolgárnak tulajdonképpen bérlete van a patikákban, s a legtöbb gyógyszert fogyasztó száz beteg is közülük került ki. Figyelembe véve az országos betegségmegoszlást kiderül: ez statisztikailag is lehetetlen.